уторак, 13.10.2009, 07:00 -> 08:59
Višak činovnika i u Poljskoj
Poljska vlada najavila smanjenje broja zaposlenih u administraciji za 10 odsto. Iako, beleži privredni rast Poljska ima problem s punjenjem budžeta zbog smanjene potrošnje.
Iako je među retkim zemljama čija ekonomija nije u minusu, odnosno u kojima nema recesije, Poljska ima poteškoća da napuni državnu kasu, a kako bi uštedela Vlada se odlučila da smanji broja službenika.
Poljska ekonomija ove godine imaće rast od jedan odsto, što je čini izuzetkom, jer u svetu većina zemlja beleži drastičan privredni pad. Ono što je ne čini izuzetkom, jeste sve veći minus u državnoj kasi, zbog pada prihoda od poreza i rasta javnog duga. Poljska, koja ima 38 miliona stanovika, ima birokratiju od 350 hiljada činovnika.
Bez posla moglo bi da ostane 31.000 službenika, a plan je da se ostalima plate zamrznu u iduće dve godine. Prosečna zarada je oko 800 evra.
Činovnike, ali i privatni sektor, brine to što vlast namerava svuda da smanji broj zaposlenih u istom procentu.
Malgoržata Starčevska-Krištošek iz Unije privatnih poslodavaca Poljske kaže da privatni poslodavci nisu zadovoljni javnim sektorom i traže visokokvalifikovanu administraciju koja zna zakone i zna kako da ih primeni.
"Kada država kontroliše uplatu prihoda, često nam oduzimaju i vreme i novac jer su službenici spori i neefikasni. Mi smo spremni da platimo više, samo da oni rade bolje, jer bismo i mi tako radili bolje" rekla je Krištošek.
Naglasila da je bitno da se broj zaposlenih smanji tamo gde može, a ne svuda isto i dodala da negde treba zaposliti nove kadrove.
Stručna javnost kaže da je u idućoj godini smanjenje minusa u državnoj kasi najveći izazov za poljsku Vladu, i da će biti pravo čudo ako izbegne povećanje poreza.
"Znate Parkinsonov zakon, ono što smanjite ove godine, nadoknadiće se iduće. Svakako da treba pokušati smanjiti broj zaposlenih u javnom sektoru, ali ne mislim da će to biti dovoljno za uštedu", kaže Stanislav Rudolf profesor ekonomije Univerziteta u Lođu.
Smanjenje administarcije je osetljivo pitanje i u Poljskoj, nema saglasnosti, pravi test biće iduće godine kada se održavaju i predsednički izbori.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар