понедељак, 28.09.2009, 09:07 -> 20:08
Država pomaže poljoprivredi
Stabilnost poljoprivredne proizvodnje nije bila ugrožena svetskom ekonomskom krizom, rekao je premijer Cvetković na otvaranju Nacionalne konferencije o agrobiznisu u Beogradu. Premijer najavio da će država naredne godine kroz subvencije i druge oblike podrške omogućiti brži razvoj agrara.
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je, na otvaranju Nacionalne konferencije o agrobiznisu u Srbiji, da je srpska poljoprivreda u prvoj polovini 2009. godine ostvarila suficit od 320 miliona dolara u spoljnotrgovinskoj razmeni.
"Srbija se nalazi na kraju uspešne poljoprivredne sezone i očekuje se da će proizvodnja gotovo svih ratarskih kultura zabeležiti rast, što će obezbediti pozitivan uticaj na bruto domaći proizvod", rekao je premijer.
Stabilnost poljoprivredne proizvodnje, ocenio je Cvetković, nije bila ugrožena svetskom ekonomskom krizom i pored pada tražnje i pada cena poljoprivrednih proizvoda u svetu, zato što je došlo do pada cena goriva, đubriva i drugih sirovina potrebnih za proizvodnju.
Premijer Srbije je rekao da u poljoprivredu mora stalno da se ulaže, bez obzira na dobre rezlultate u ovoj godini i najavio da će država naredne godine kroz subvencije i druge oblike podrške omogućiti brži razvoj agrara.
Cvetković je istakao da je razvoj poljoprivrede jedan od stubova ravnomernog regionalnog razvoja i predstavlja jedno od osnovnih opredeljenja Vlade Srbije.
Veći poljoprivredni budžet za narednu godinu
Ministar poljoprivrede Saša Dragin istakao je da je 2009. ključna godina za poljoprivredu u Srbiji kada je reč o podizanju institucionalnog kapaciteta i uvođenja novog evropskog zakonodavstva.
Dodao je i da se u ekonomskoj krizi poljoprivreda pokazala kao najvitalnija grana srpske ekonomije, uz vojnu industriju.
Dragin je ocenio da će ove godine suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni agrara premašiti prošlogodidšnji, koji je iznosio 600 miliona dolara.
Ministar je rekao da očekuje da će poljoprivredni budžet za 2010. godinu biti veći od ovogodišnjeg, koji iznosi 16 milijardi dinara, ali nije mogao da precizira za koliko.
Dragin je istakao da je u razgovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) ocenjeno da je agrarni budžet jedan od onih koji je u celini investicioni.
Prema njegovim rečima, Ministarstvo poljoprivrede je napravilo program razvoja poljoprivrede od 2009. od 2011. kojim je definisalo zakonodavne aktivnosti, institucionalno jačanje i mere agrarne politike, kao i način subvencionsanja poljoprivredne proizvodnje.
Postoje tri grupe mera, kazao je Dragin, koje će biti uključene u taj program, a odnose se na cenovnu podršku i direktna plaćanja po hektaru i grlu stoke, investicionu podršku za razvoj sela i opšte mere za unapređenje poljoprivrede.
Pogonska mašina srpske ekonomije
Direktor misije Američke agencije za međunarodni razvoj Majkl Harvi rekao je da poljoprivreda pogonska mašina srpske ekonomije i da konkurentnost i suficit poljoprivede predstavljaju nadu da čitava ekonomija može da se pokrene napred.
Harvi je naveo da USAID-ov agrobiznis projekat pruža pomoć od 20 miliona dolara srpskom poljoprivrednom sektoru i cilj mu je poboljšanje produktivnosti i prerade i otvaranje novih tržišta za poljoprivredne proizvode iz Srbije.
Nacionalnu konferenciju "Agrobiznis Srbije 2010 - međunarodne integracije i perspektive" organizovalo je Udrženje novinara za poljoprivredu "Agropres" uz podršku USAID i Ministarstva poljoprivrede Srbije.
Na konferenciji učestvuje oko 120 predstavnika iz poljoprivrednih kompanija, privrednih komora, udruženja poljoprivrednih proizvođača, koji će razgovarati o agrarnoj politici za 2010, evropskim integracijama u poljoprivredi i uticaju kriza na agrar i konkurentnost.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар