Читај ми!

Kako do bespovratnih sredstava iz fondova EU

Nadležne institucije će ubuduće efikasnije pomagati zemljoradnicima kako bi se oni brže uključili u program korišćenja 175 miliona evra bespovratnih sredstava iz fonda EU do 2020. godine. Zemljoradnici, ipak, procenjuju da će do tog novca najpre doći oni koji mogu sami da ulažu u razvoj gazdinstva.

Petar Petronijević iz Jakova obrađuje oko sto hektara zemlje, ima potrebnu mehanizaciju, tako da sve poslove na njivi uradi na vreme i po agrotehničkim propisima.

Smatra da će bespovratna sredstva najpre dobiti velika gazdinstva koji se bave poljoprivredom, jer već imaju svoj početni kapital. "Tako da će im se bespovratna sredstva, kako kaže, ubrzo vratiti kao profit", kaže Petar.

Najveći broj domaćinstava ima do deset hektara zemlje, zastarelu mehanizaciju i jedva preživljava. Siniša Mirković ima deset krava, obrađuje isto toliko hektara i kaže da mu od proizvodnje mleka ne preostaje novca za dalja ulaganja.

"To nije po evropskim standardima, krave su vezane, nisu puštene. Ja bih pravio drugu štalu ali ne mogu, nemam sredstava", priča Siniša.

Da bi se u program proizvodnje hrane po ugledu na evropske farmere uključio što veći broj zemljoradnika, potrebni su im, kako kažu, u narednih pet godina povoljni krediti za izgradnju novih farmi, kupovinu opreme i za nove zasade voća. Tako bi im se posle toga vratio deo uloženog novca.

Državni sekterar u Ministarstvu poljoprivrede Danilo Golubović kaže da se bespovratna sredstva ne dobijaju lako, ali da je u toku edukacija koja će poljoprivrednicima pomoći da spremno dočekaju prve prijave početkom 2016. godine. 

Najviše posla biće u Upravi za agrarna plaćanja koja je nedavno iz Šapca preseljena u Beograd. Zapošljava 70 ljudi, a za godinu ili dve, broj stručnjaka će biti uvećan nekoliko puta.

Hrvatska je, na primer, uoči prijema u Uniju imala 700 stručnjaka u Upravi za agrarna plaćanja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 08. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом