Izvezena roba za 6,5 milijardi evra

U prvih sedam meseci 2014. godine Srbija je izvezla robu za 6,5 milijardi evra, što je za 7,7 odsto više nego u istom periodu prošle godine, objavio je Republički zavod za statistiku.

Uvoz je povećan za 2,3 odsto, na 8,9 milijardi evra, tako da je spoljnotrgovinski deficit Srbije od januara do jula iznosio 2,4 milijarde evra, što je za 9,9 odsto manje nego u istom periodu 2013. godine, prenosi Beta.

Pokrivenost uvoza izvozom u prvih sedam meseci 2014. iznosila je 72,9 odsto i veća je za 3,6 procentih poena nego u istom periodu 2013. godine kada je iznosila 69,3 odsto odsto.

Izraženo u dolarima, izvoz Srbije u periodu januar-jul bio je 6,9 milijardi, što je porast od 12,3 odsto. Uvoz je iznosio 12,2 milijarde uz rast od 6,7 odsto, tako da je deficit iznosio 3,3 milijarde dolara, što je za 5,9 odsto manje nego u istom periodu lani.

Srbija je najviše robe u periodu od januara do jula izvezla u Italiju, za ukupno 1,7 milijardi dolara, na drugom mestu je Nemačka sa 1,1 milijardu dolara, a slede Bosna i Hercegovina sa 741 milion dolara, Ruska Federacija (581 milion dolara) i Crna Gora (449 miliona dolara).

Najviše robe u prvih pet meseci 2014. Srbija je uvezla iz Nemačke, i Italije - po 1,5 milijardi dolara, sledi Ruska Federacija sa 1,4 milijarde dolara, Kina sa 906 miliona dolara i Poljska sa 632 miliona dolara.

Sa zemljama članicama EU ostvareno je 64,8 odsto ukupne razmene.

Drugi po važnosti partner su zemlje CEFTA, sa kojima Srbija ima suficit u razmeni od 1,1 milijardu dolara, koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda (žitarice i proizvodi od njih i razne vrste pića), kao i izvoza raznih gotovih proizvoda.

U uvozu prednjače gvožđe i čelik, električna energija, potom kameni ugalj i briketi.

Izvoz Srbije u zemlje CEFTA iznosi 1,6 milijardi dolara, a uvoz 502 miliona dolara za period od januara do jula 2014. godine. Pokrivenost uvoza izvozom je 323,6 odsto.

Najveći suficit u razmeni Srbija je ostvarila sa Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Makedonijom, a suficit ima i sa Italijom,  Rumunijom, SAD i Bugarskom.

Najveći deficit je u trgovini s Kinom zbog uvoza telefona i kompjutera, i s Ruskom Federacijom zbog uvoza nafte i gasa. Sledi deficit sa Poljskom (uvoz delova za motorna vozila), Mađarskom, Nemačkom, Turskom, Austrijom i Kazahstanom.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
24° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се