петак, 21.03.2014, 09:10 -> 18:32
Nerazvijeno tržište osiguranja u Srbiji
Tržište osiguranja godinama stagnira, pa se neke osiguravajuće kuće u regionu spajaju kako bi prevazišle probleme i ojačale konkurentnost. Takođe, traže i veće mogućnosti za investiranje prikupljenih premija. Stručnjaci savetuju građanima da osiguraju svoju imovinu.
Svetska ekonomska kriza uticala je na to da se znatno smanji broj banaka koje posluju kod nas. Takođe, iako imaju drugačiju logiku poslovanja, i neke osiguravajuće kuće u regionu, poput "Unike" i "Baslera", spajaju se, jer tržište godinama stagnira, pa je to način da se prevaziđu problemi i ojača konkurencija. Stručnjaci savetuju građanima da osiguraju svoju imovinu.
Ana Antić iz Beograda jedna je od retkih devojaka koje umesto na praćenje mode novac troše na osiguranje imovine. Na to se odlučila zbog krađa u komšiluku, ali i drugačijeg shvatanja ekonomije.
"Osigurala sam stan od poplava i drugih vrsta šteta, od požara, provala. Osigurana sam i ja dok sam u stanu i mislim da je to neka vrsta odgovornosti prema sebi, pogotovo što mladi ljudi ne razmišljaju dovoljno o sebi i budućnosti... Ne osiguravaju već uložena sredstva već samo kupuju i kupuju", kaže Ana Antić.
Tržište osiguranja u Srbiji vredi 550 miliona evra ili samo dva odsto društvenog proizvoda. U Hrvatskoj je ono dva puta veće, a u Sloveniji čak četiri puta. Osiguranje je slično štednji, pa od novog zakona osiguravajuće kompanije traže odvajanje životnog od neživotnog osiguranja i veće mogućnosti za investiranje prikupljenih premija.
"Još uvek imamo nerazvijeno finansijsko tržište, gde o tim nekim bonusima možemo da računamo na nekih 10 godina maksimalno. Od strane države nam je potreban malo duži rok, sve do 20 godina. Ovo je interesantna priča i za državu, da izda obveznice na duži period kako bi osiguravajuće kompanije kupile i mogle da pokriju svoje obaveze prema klijentima", kaže Zoran Višnjić, član radne grupe za novi zakon o osiguranju.
Kada ne platite račun za telefon ta usluga vam se odmah uskrati. Kod osiguranja u slučaju neizmirenja obaveza to pravo na gubitak je automatsko već posle dva-tri meseca ukoliko ne uplatite premiju. To je donekle olakšavajuća okolnost za osiguranje, ali nelikvidnost i stagnacija osiguranja vidljiva je već nekoliko godina.
"Imamo indikacije da će se tržište u naredne dve godine konsolidovati jer je i premija mala, a potencijal veliki. Imamo uglavnom veliki udeo državnih firmi koje se osiguravaju - što je oko 30 odsto tržišta, ali manji udeo privatnih kompanija koje se osiguravaju za svega 50-ak miliona evra", kaže Franc Viler iz "Unika osiguranja".
Za sada opstanak na našem tržištu osiguravajuće kuće obrazlažu velikim poverenjem u Srbiju i najavljuju popularizaciju značaja osiguranja imovine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар