Grejali, ne grejali, plaćate isto

Grejna sezona je u toku, ali zbog lepog vremena toplane u proteklom periodu nisu grejale. Računi za grejanje, ipak, ostaju isti. Sada nema zakonskog osnova da se građanima koji plaćaju cele godine, računi bar umanje. Od 58 gradova i opština, tek sedam ima mogućnost plaćanja po utrošku.

Kalendarski smo duboko zakoračili u grejnu sezonu, ali zbog lepog vremena toplane u proteklom periodu nisu grejale. Međutim, računi moraju da se plate. Sistem naplate grejanja mora da se menja, jer sada nema zakonskog osnova da se građanima koji plaćaju cele godine, računi bar umanje. Rešenje je u plaćanju po utrošku, ali, od 58 gradova i opština, tek sedam ima tu mogućnost.

Razlike nema, isti mesečni račun za grejanje stiže i kada je napolju -20 i kada je +40 stepeni. Protekli topli dani, ponovo su pokrenuli pitanje opravdanosti takve naplate.

Građani uglavnom smatraju da treba umanjiti račune. Ima i onih koji kažu da iako je napolju toplo, u stanovima je hladno i da uveče nekada moraju da uključe grejalicu.

Neki smatraju da bi bilo u redu smanjiti račune svim stalnim platišama.

Prema propisima o uslovima isporuke toplotne energije, većina gradova i opština sa svojim toplanama, grejanje naplaćuju cele godine. Računaju, kažu, sve troškove na osnovu prosečnih cena energenata i temperatura.

Dejan Stojanović iz Udruženja toplana Srbije kaže da se uvek postavlja pitanje zbog čega niko ne traži povećanje cena kada se greje 24 časa dnevno i kada je napolju minus 20.

"Suština je da se cena pravi na osnovu prosečne zimske temperture koja je u zavisnosti od gradova negde na nivou 4,5 i 5 stepeni celzijusa", kaže Stojanović.

Na računu se najbolje vidi. Uzmimo stan od 60 kvadrata - domaćinstvo koje grejanje plaća paušalno cele godine mora mesečno da izdvoji oko 6.000 dinara, dok će porodica koja plaća po utrošku, za mesec kada se ne greje, platiti samo fiksni trošak, što je trećina te sume. Ušteda je 4.000 dinara. Iskustva toplana sa takvom naplatom pokazuju da može da se štedi i kad se greje.

Direktor JKP Toplana iz Šapca Milan Stošić kaže da pojedinačnom naplatom građani mogu dodatno da utiču na svoje račune.

"Tamo gde procene da ne mogu da isprate svoja dugovanja, mogu preko regulacije u svojim stanovima do smanje svoje račune. Nisu retki slučajevi da nas građani i sami zamole da dođemo u njihove podstanice i da regulišemo naše automatike kako bi racionalizovali potrošnju toplotne energije smanjenjem temperature u stanovima tamo gde se primeti da je pregrejano", kaže Stošić.

Cene mazuta i gasa su sada tržišne, i češće su promene. Recimo, posle septembarskog poskupljenja gas će od decembra biti jeftiniji, što bi moralo da utiče i na cene grejanja. Podsećamo, prema Zakonu o energetici, lokalne samouprave će svojim toplanama morati da omoguće da od januara 2015. grejanje naplaćuju po utrošku.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом