понедељак, 22.07.2013, 13:23 -> 20:24
Nema povlastica za proizvode iz Hrvatske
Neprihvatljiv predlog EU o izmenama SSP-a i CEFTA sporazuma zbog ulaska Hrvatske u EU, saglasni ministri trgovine Srbije i BiH Rasim Ljajić i Mirko Šarović. Srbija ne prihvata da se i dalje po povlašćenim uslovima uvoze cigarete iz Hrvatske, što važi i za uvoz velikog broja proizvoda iz Hrvatske u BiH, poručeno sa sastanka.
Ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić razgovarao je sa ministrom za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose Bosne i Hercegovine Mirkom Šarovićem o stavu prema Evropskoj uniji u procesu adaptacije SSP-a dve države, zbog izlaska Hrvatske iz CEFTA i ulaska u EU.
Ulaskom u Evropsku uniju Hrvatska bi trebalo da ostane bez preferencijala za izvoz duvana u CEFTA regionu. Nova članica tražila je od Unije da joj se omoguće posebni uslovi za izvoznu kvotu od 1.625 tona cigareta godišnje. Tako bi carina na uvoz cigareta u Srbiju ostala 15 odsto, a ne 57,6 odsto koliko plaćaju zemlje članice EU.
Postignuta je saglasnost sa Evropskom komisijom o spoljnotrgovinskom tretmanu većine proizvoda, ali ne i za duvan i cigarete, kažu u Ministarstvu trgovine.
Ljajić i Šarović su se saglasili da je za dve države neprihvatljiv predlog EU o izmenama tih sporazuma.
To konkretno znači da Srbija ne prihvata da se i dalje po povlašćenim uslovima uvoze cigarete iz Hrvatske u našu zemlju, što važi i za uvoz velikog broja proizvoda iz Hrvatske u BiH.
"Mi smatramo da moramo da zaštitimo domaću, u ovom slučaju, duvansku industriju", kaže Ljajić.
Prema njegovim rečima, ponuđen je kompromis, da se za uzvrat što Hrvatskoj omogućava da određenu kvotu uvozi po uslovima iz CEFTA sporazuma, Srbiji odobri izvoz dodatnih 45.000 tona šećera u EU.
"Hrvatska, koja je uvozila šećernu repu iz Srbije, neće imati potrebe da je i dalje uvozi, jer će moći verovatno pod povoljnim uslovima da je nabavlja u zemljama Evropske unije, objašnjava Ljajić.
CEFTA: Makedonija treba da ukine ograničenja
Duvanska industrija puni budžet sa 13 odsto, u rastu bruto društvenog proizvoda učestvuje sa dva i po odsto. U toj delatnosti zaposleno je šest odsto radnika.
Ne mislimo da vodimo carinski rat sa Evropskom unijom, ali ni da prihvatamo predloge na našu štetu, kaže ministar Ljajić.
Inače, tokom dana zajednički komitet CEFTE konstatovao je da bi trebalo da Makedonija ukine meru o ograničavanju uvoza pšenice i brašna iz Srbije.
Početkom jula makedonska Vlada uslovila je uvoz pšenice iz Srbije kupovinom pšenice domaće proizvodnje. Makedonski uvoznici morali su da za kilogram uvezene pšenice kupe tri kilograma domaće, a za kilogram brašna četiri kilograma pšenice iz domaće proizvodnje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 17
Пошаљи коментар