уторак, 19.04.2011, 08:26 -> 18:33
Srbi nerado na lečenje u Tursku
Više od 2.500 građana čeka na kardiohiruršku operaciju u pet centara u Srbiji. Oni kojima je neophodna operacija na srcu - o trošku države - mogu na lečenje i u Tursku. Mnogi se radije odlučuju da na listi čekanja u Srbiji provedu nekoliko meseci, pa i godina.
Iako je lista čekanja kraća nego prethodnih godina, na kardiohiruršku operaciju, u pet centara u Srbiji, čeka više od dve i po hiljade građana.
Međutim, oni kojima je operacija na srcu neophodna mogu o trošku Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje na lečenje i u Tursku.
Ipak, zbog toga što nikada nisu putovali avionom, nemaju pasoš, ili poverenje, retki su oni koji su se odlučili na pomoć van zemlje. Sledeća grupa od tek dvadesetak pacijenata u Istanbul odlazi osmog maja.
Iako su naši lekari procenili da operaciju treba uraditi što pre, Zoran Vujisić bi na ugradnju baj-pasa čekao do šest meseci.
Posle kraćeg istraživanja o tome koliko su turski hirurzi dobri i u kakvim uslovima rade, a raspitivao se čak i kod nemačkih lekara, Zoran je odlučio - o trošku države - i na operaciju otišao u istanbulsku bolnicu "Adžibadem" i kaže da nije pogrešio.
"Mene je sa medicinske tačke gledišta začudilo to što posle jedne tako velike intervencije, kada mi se seče čitav grudni koš da bi se došlo do srca, nisam imao nijednog zavoja i nijedne kapi krvi nisam video. Drugi dan posle intervencija već sam hodao", kaže Zoran.
I pored toga što je knjiga utisaka puna dobrih utisaka onih koji su tamo operisani, trenutno su kreveti, namenjeni našim građanima, prazni.
U bolnici "Adžibadem" kažu da bi mesečno mogli da operišu do 100 pacijenata iz Srbije i da su očekivali da će interesovanje za kardiohirurške procedure biti veće, zbog toga što znaju da su u Srbiji liste čekanja zaista duge.
Neiskorišćeni kapaciteti
Međutim, od juna prošle godine tek 163 građana odlučilo je da u Turskoj dobije neophodnu pomoć.
Doktorka Severdžan Eralp iz "Adžibadema" kaže da je procenat mortaliteta 1,9, a da je očekivan mortalitet bio oko četiri odsto.
"Medicinski rezultati su odlični, u odnosu na težinu slučajeva koji su se odlučili doći u "Adžibadem", a to su uglavnom bile osobe koje su već dugo čekale i čija se zdravstvena situacija dodatno pogoršala", kaže doktorka Eralp.
Poslednji pacijent na listi za ugradnju baj-pasa ili zamenu srčanog zaliska u Institutu "Dedinje" zakazan je za maj 2014. godine. U drugim ustanovama čeka se nešto kraće.
I dok Institut "Batut" i Zavod za zdravstveno osiguranje preispituju liste čekanja, kako bi se znao tačan broj onih kojima je operacija potrebna, kardiohirurzi poručuju da je vreme za ulaganje i u kadar i u gradnju bar još dva kardiohirurška centra.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар