четвртак, 06.08.2026, 08:47 -> 23:05
Извор: РТС
Požari na više lokacija, u gašenje se uključuje Vojska Srbije – iznad Ušća gori oko 150 hektara šume, vanredna situacija u Kovinu i Bačkoj Palanci
Vatrogasno-spasilačke ekipe i dalje intervenišu na više lokacija širom Srbije. Najteža situacija je u Ibarskoj klisuri, gde su aktivna žarišta na potezu od Magliča do Polumira, kao i na Žaračkim planinama iznad Ušća i Seoceta. Vanredna situacija u Bačkoj Palanci i delu opštine Kovin. Istovremeno, požari na području Knjaževca i Zaječara lokalizovani su nakon što je izgorelo oko 200 hektara šume i niskog rastinja. Požar koji je izbio na Regionalnoj deponiji "Srem–Mačva" je ugašen. Predsednik Aleksandar Vučić rekao da se u gašenje požara u Srbiji uključuje i Vojska Srbije.
Na padinama, na potezu od Magliča do Polumira, i dalje su aktivna mestimična žarišta. Na području Žaračkih planina, iznad Ušća, požar je zahvatio više od 150 hektara borove šume i niskog rastinja. Aktivan je i iznad Seoceta, gde ekipe nastavljaju borbu sa vatrenom stihijom. Vatra je zahvatila i planinu Stolove iznad Kraljeva.
Zbog nepristupačnog i strmog terena, vatrogasci požar gase isključivo ručno, uz pomoć naprtnjača sa vodom.
U akciju su uključeni pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica, radnici "Srbijašuma" i dobrovoljci koji su na terenu.
Gašenju požara kod Ušća priključio se i helikopter, koji pruža podršku ekipama na terenu. Vodu zahvata u mestu Žarče, odakle je iz vazduha izbacuje na požarom zahvaćena brda.
Veliki požar u Deliblatskoj peščari
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić saopštio je večeras da je do sada požar u Deliblatskoj peščari zahvatio više od 700 hektara i dodao da pripadnici Sektora za vanredne situacije i Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova, u saradnji sa radnicima "Vojvodinašuma" i dobrovoljnim vatrogasnim društvima, nastavljaju intenzivnu borbu sa požarom.
"Na terenu je angažovano 105 vatrogasaca-spasilaca sa 19 vatrogasnih vozila i dva ATV vozila, četiri pripadnika Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice sa dva vozila, 11 članova dobrovoljnih vatrogasnih društava sa vozilom i kvadom, kao i 57 radnika JP 'Vojvodinašume' sa 17 vozila i šest radnih mašina", naveo je Dačić na Instagramu uz video-snimak intervencija.
Dačić je dodao da su iz vazduha neprekidno angažovana tri helikoptera Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova – Ka-32, H-215 "superpuma" i H-145, koji dejstvuju na najkritičnijim delovima požarišta.
Naglasio je i da je intervencija u toku, kao i da sve raspoložive snage nastavljaju borbu kako bi požar bio stavljen pod kontrolu i sprečeno njegovo dalje širenje.
Vanredna situacija u Bačkoj Palanci i delu opštine Kovin
Zbog požara je u delu opštine Kovin proglašena vanredna situacija.
Najbliži ugroženom području su zaseoci Šumarak i Vrelo, ali kuće za sada nisu ugrožene.
Gust oblak dima vidi se i u centru Kovina, udaljenom desetak kilometara vazdušnom linijom od mesta požara.
I u samom gradu se oseća miris dima.
Vanredna situacija proglašena je i u Bačkoj Palanci, nakon sednice Opštinskog štaba za vanredne situacije. Razlog je požar koji je izbio na gradskoj deponiji u noći između utorka i srede.
Čaušić: Kod Požarevca stradala osoba, apel građanima na maksimalan oprez
Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Luka Čaušić rekao je da se danas u selu Lučica kod Požarevca dogodio tragičan slučaj u kojem je jedna osoba stradala u požaru koji je sama izazvala.
"To je najteža posledica neodgovornog ponašanja i zato još jednom pozivam sve građane na maksimalan oprez", poručio je Čaušić.
Lokalizovani požari na teritoriji Knjaževca i Zaječara
Veliki požari koji su zahvatili atare više sela na teritoriji Knjaževca i Zaječara lokalizovani su i stavljeni pod kontrolu, potvrđeno je iz nadležnih službi. Najteže je pogođena Grabovnica kod Knjaževca, gde je vatra zahvatila velike površine šume i niskog rastinja.
Tokom jučerašnjeg dana na terenu je bilo angažovano desetak vozila Vatrogasno-spasilačkog bataljona Zaječar. U gašenju požara učestvovali su i pripadnici Dobrovoljnog vatrogasnog društva iz Knjaževca, šumari, kao i vatrogasci iz Niša, Pirota i Kragujevca. U prepodnevnim časovima u akciju je uključen i helikopter za gašenje požara.
Izgorelo oko 200 hektara šume i niskog rastinja
Požari na potezima oko sela Borovac, Zagrađe i Mali Izvor brzo su lokalizovani, čime je sprečeno njihovo dalje širenje.
Prema rečima načelnika Zaječarskog upravnog okruga Vladana Paunovića, u požarima je izgorelo oko 200 hektara šume i niskog rastinja.
Iako su požari stavljeni pod kontrolu, vatrogasne ekipe i dalje dežuraju na terenu zbog mogućnosti ponovnog izbijanja vatre usled visokih temperatura i pojačanog vetra.
Ugašen požar na Regionalnoj deponiji "Srem–Mačva"
Požar koji je sinoć izbio na Regionalnoj deponiji "Srem–Mačva" brzo je lokalizovan, a jutros i potpuno ugašen zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca.
Prema rečima gradonačelnika Sremske Mitrovice, u toku je nasipanje terena, a tokom intervencije nije bilo većih problema.
Коментари