Reto centar za lečenje narkomanije

Posebne metode lečenja bolesti zavisnosti, pre svega narkomanije, primenjuje Reto centar. U njima bivši narkomani pomažu onima koji su tek zakoračili na put izlečenja, da na njemu istraju. Za sedam godina rada, kroz taj centar prošlo oko 1.000 ljudi.

Reto centar primenjuje posebne metode lečenja bolesti zavisnosti, pre svega narkomanije. U njima bivši narkomani pomažu onima koji su tek zakoračili na put izlečenja da istraju.

Za sedam godina rada, u Reto centru bilo je oko 1.000 momaka i devojaka. U četiri kuće stacionarnog tipa, od kojih su tri u Beogradu, a jedna, od jula prošle godine u Nišu, trenutno je 130 štićenika.

Nema teže bitke od one protiv droge. Sve izazove i skrivene zamke u toj borbi najbolje poznaju izlečeni narkomani. Upravo zbog toga, oni najpre mogu da pomognu onima koji su u tu borbu tek ušli.

"Osobe koje sam ovde zatekla su mogle da razumeju kroz šta ja prolazim. To me je puno dotaklo. To što sam čula od njih kako su živeli pre i ono što sam videla u njihovim životima mi je dalo nadu da i moj život može da se promeni", navela je Maja Rosić iz Beograda.

Ljubica Petronijević iz Niša navodi da je bilo puno momenata u kojima je odlučivala da pomogne sebi, ali onaj zbog koga je došla u Centar jeste smrt njenog brata koji je, takođe, bio narkoman.

Lekari smatraju da je dobro da se prva faza lečenja narkomana, takozvana detoksikacija, bude u specijalizovanoj zdravstvenoj ustanovi. Ipak, poštuju sve rezultate koji se postižu u lečenju svih bolesti zavisnosti, a posebno one najteže - narkomanije.

"Ja bih mogla da kažem da nekoj ličnosti odgovara ta vrsta zajednice, jer nema programa koji je univerzalan za sve zavisnike", rekla je neuropsihijatar Jasna Daragan-Saveljić.

Besplatno lečenje, nova šansa

Štićenici Reto centra sami zarađuju za život. Stari nameštaj, belu tehniku i garderobu koju im poklanjaju građani, oni repariraju i prodaju, peru automobile i tepihe, a mogu se angažovati i da nešto poprave u stanu, očiste podrum ili tavan.

Pojedine firmr pomažu im i donacijama. Čitav dan u Reto centru ispunjen je radom. Od sedam ujutru do sedam uveče.

"Život koji sam pre živeo je bio apsolutno prazan, bez smisla. Danas mogu reći da je moj život apsolutno ispunjen i ja sam zadovoljan čovek", istakao je Arsen Borojević, monitor u Reto centru.

Vrata Reto centra otvorena su za sve, a lečenje je besplatno. Ko ne uspe iz prvog puta, daje mu se nova šansa. Takav metod lečenja bolesti zavisnosti primenjuje se u 25 država u kojima centar postoji.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом