Читај ми!

SANU: Zabrinuti smo zbog statusa našeg Univerziteta na KiM, pozivamo ministarstva da reaguju

Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) saopštila je da njen akademijski odbor za visoko obrazovanje izražava "najveću zabrinutost zbog opasnosti da će najavljenom promenom pravnog statusa Univerziteta u Prištini s privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici (UPKM) biti suštinski ugroženi uslovi rada zaposlenih na ovoj samostalnoj visokoškolskoj ustanovi, a time doveden u pitanje i nastavak studiranja više od devet hiljada studenata".

Akademski odbor SANU pozvao je resorna ministarstva Srbije da što pre preduzmu neophodne korake u pravcu obezbeđivanja uslova za nesmetan nastavak obrazovnih i naučnih delatnosti svih visokoškolskih ustanova u sastavu UPKM.

"Izražavajući punu solidarnost sa studentima i nastavnicima UPKM, pozivamo Ministarstvo prosvete i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija da što pre preduzmu neophodne korake u pravcu obezbeđivanja uslova za nesmetan nastavak obrazovnih i naučnih delatnosti svih visokoškolskih ustanova u stastavu UPKM i garantovanja njihovim studentima pravo na nastavak studiranja i sticanje važećih diploma", navodi se u saopštenju.

Dodaje se da se "budućnost UPKM tiče  čitavog našeg univerzitetskog sektora, stoga bi Vlada Srbije trebalo sve dalje odluke da donese uz punu konsultaciju akademske zajednice".

"U tom kontekstu, a iz iskrene želje da doprinese zaštiti prava na rad i obrazovanje nastavnicima i studentima UPKM, Akademijski odbor za visoko obrazovanje SANU spreman je da pruži svu akademsku pomoć Vladi Srbije", zaključuje se u saopštenju.

Priština je za 15. mart najavila punu primenu Zakona o strancima i vozilima. Školstvo i zdravstvo, jedine preostale srpske institucije, nisu formalno obuhvaćene spornim propisima, ali će pretrpeti najveću štetu.

петак, 10. април 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом