Zbog suše opasnost od požara – građani da izbegavaju paljenje vatre na otvorenom
U Srbiji jaka suša. U poslednjih mesec dana pala je tek četvrtina uobičajene količine padavina, pa su zbog vremenskih uslova mogući požari. Zato je potrebno da građani izbegavaju paljenje vatre na otvorenom, a ako primete požar, o tome odmah obaveste nadležne službe.
Posle tri dana danonoćnog rada pripadnika sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, požar na Lozničkoj deponiji je lokalizovan. Ipak, to ne znači da je opasnost prošla – mala iskra dovoljna je da požar ponovo bukne, kažu upućeni.
"Apelujem na sve građane da nigde, ni u blizini deponija, niti na bilo koji drugi način, pale bilo šta što može da ugrozi kvalitet vazduha, ali i druge medijume. Da ne pale poljoprivrednici strnjiku, to smo u prethodnih dana videli, to je zakonom kažnjivo. Sa jedne strane, molim da budemo razumni i racionalni u tom delu, sa druge strane, da budemo strpljivi i da u koordinaciji sa ovim što država radi, izdržimo tranzitni period koji će u narednih nekoliko dana biti gotov, kako bismo mogli da izgradimo kapacitete infrastrukturne", kaže ministarka za zaštitu životne sredine Sara Pavkov.
Pre Loznice, gorele su i deponije u Kragujevcu i Valjevu, ali i Smederevu, u naselju Carina. Komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Smederevo Milan Ristić kaže da je u prethodnom periodu bilo 138 intervencija Vatrogasno-spasilačke brigade Smederevo.
"Od toga je 116 požara na otvorenom prostoru. Od tih požara, 17 je na deponijama i moram naglasiti da su sve to divlje deponije. Ovakvo vreme veoma pogoduje požarima na otvorenom prostoru, što se vidi i po statističkim podacima", ističe Ristić.
Zbog visokih temperatura i dugog perioda bez kiše, dnevno vatrogasci širom Srbije prime na stotine poziva.
Zamenik komandanta Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd Bojan Jagodić naveo je da su u toku 24 sata imali 31 požar.
"Samo u junu mesecu smo imali 370 požara, pričam samo za grad Beograd, to je za trećinu više požara nego ranijih godina. Bilo kakvo paljenje trave, đubreta, predviđene su kazne od 10.000 do 50.000 za fizička lica, a za pravna lica idu od 300.000 do milion dinara", zaključuje Jagodić.
I iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda apeluju – ukoliko se vreme provodi u šumi ili u blizini, treba izbegavati paljenje vatre. Ukoliko se, ipak, vatra pali, ne sme da se ostavi bez nadzora. Pušenje i nekontrolisano bacanje pikavaca, takođe su potencijalni izazivači požara na otvorenom. Čim građani primete požar o tome bi trebalo da obaveste vatrogasce pozivom na 193.
Коментари