понедељак, 26.05.2025, 20:20 -> 20:22
Извор: РТС
Аутор: Наталија Синановић
Udžbenici za razvoj nacionalnog identiteta pred učenicima od sledeće godine
Uvođenje udžbenika od nacionalnog interesa, ograničenje najviše maloprodajne cene i težine udžbenika, predlažu se Nacrtom zakona o izmenama i dopunama. Cilj je da se uredi i unapredi ova oblast, a javna rasprava traje još desetak dana. U zavisnosti od razreda, u klupama bi trebalo da se nađu od 2026. do 2030. godine.
Cilj je razvoj nacionalnog identiteta i interkulturalnosti kod učenika. Uvode se udžbenici od nacionalnog interesa za osnovne škole za predmete Srpski jezik i Srpski jezik i književnost, Svet oko nas, Priroda i društvo, Istorija i Geografija, Muzička kultura i Likovna kultura, kao i udžbenici od nacionalnog interesa za nacionalne manjine. Vlada ima mogućnost da propiše i za učenike srednjih škola koji bi to udžbenici bili od nacionalnog interesa, kažu u resornom Ministarstvu.
"Ako bi se mogao izdvojiti neki od problema koji bi mogao uroditi različitim odgovorima na postavljeno pitanje, to je verovatno pitanje broja južnoslovenskih jezika. Međutim, vrlo je važno reći da je Zavod za unapeđenje obrazovanja i vaspitanja u saradnji sa Savetom za srpski jezik i sa Odborom za standardizaciju doneo preporuke budućim autorima udžbenika kako i to pitanje rešiti, a u skladu sa onim kako na to pitanje su gledali svi naši velikani od Dositeja i Vuka pa do današnjih dana“, kaže predsednik Saveta za srpski jezik prof. Aleksandar Milanović.
Sve škole bi bile u obavezi da ih koriste.
"Već sam ovih dana video neke komentare, da se na taj način smanjuje autonomija škole i profesora. Dakle, da im se nameće nešto što oni moraju obavezno da koriste. Ja mislim da to ne mora biti problem, jer se osim ovog obaveznog udžbenika, nacionalne čitanke, može izabrati i nešto drugo. Mislim da će biti vrlo ozbiljnih prigovora u vezi sa tim što nisu jasno definisana ta pitanja koja treba zaštititi, tretirati i obrađivati“, naveo je Duško Babić, upranik Srpske književne zadruge.
Milanović je rekao da mu se čini da je mnogo veći problem bio u udžbenicima istorije nego srpskog jezika i književnosti i da ne treba učiniti ništa drugo nego uskladiti podatke iz udžbenika sa onim što vodeće naučne institucije tvrde i to će, kako kaže, biti sasvim kako treba.
"Javni izdavač će da izdaje, realizovati odnosno izdavati ove udžbenike od nacionalnog interesa, planirano je da na osnovu javnog poziva, kao što smo radili za nacionalnu čitanku, da se svi zainteresovani autori prijave i na osnovu konkursa koji će sprovetsi javni izdavač izabraće tim koji će realizovati to, recenzentsku komisiju će formirati sam javni izdavač, i plan je da ove udžbenike štampa javno preduzeće, Milan Pašić, pomoćnik ministra prosvete.
Takođe je predviđeno da se uvedu jasni, transparentni, nediskriminatorni kriterijumi u vezi sa izborom udžbenika, kao i kontrolu tog načina izbora. Ograničila bi se i maloprodajna cena udžbenika, kao i njihova težina.
Predloženo je da se i za oko 10.000 naših đaka u inostranstvu koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku u takozvanoj dopunskoj školi, uvede obavezna Nacionalna čitanka. U školskim klupama, ukoliko izmene i dopune zakona budu usvojene, naći će se, u zavisnosti od razreda, od 2026. do 2030. godine.
Коментари