Читај ми!

Nova provala u hram Sv. Arhangela Mihaila u Rakitnici kod Podujeva

Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv lažnog sveštenika Nikole Džufke zbog novog upada u crkvu u Rakitnici.

Eparhija raško-prizrenska Srpske Pravoslavne Crkve je, kao oštećeno lice, u Podujevu preko predstavnika Eparhije i u prisustvu predstavnika EULEKS-a podnela krivičnu prijavu Kosovskoj policiji protiv Nikole Džufke, državljanina Albanije, sa navodnim privremenim boravištem u Prištini, kao i nepoznatih lica čiji identitet treba utvrditi istragom. Prijava je podneta zbog izazivanja razdora ili netrpeljivosti i protivpravno zauzimanje tuđe imovine.

Krivična prijava protiv Nikole Džufke, koji se lažno predstavlja kao "pravoslavno svešteno lice", i njegovih pomagača podneta je zbog nedavne ponovne provale istoga u crkvu Sv. Arhangela Mihaila iz 14. veka u selu Rakitnica kod Podujeva saopštava Eparhija raško-prizrenska.

Prema fejsbuk objavi Nikole Džufke 18. maja ove godine Džufka je nasilno ušao u hram na kome je Eparhija prethodno promenila katanac. Kako je saopšteno on je obavio, navodni verski obred u hramu, koji je ovaj put proglasio za "Manastir Sv. Albana".

Eparhija navodi da je pomenuti sa oko dvadesetak svojih pomagača neovlašćeno prvi put upao u ovu crkvu 28. novembra 2023. godine i tom prilikom objavio da se ona od tada naziva "crkva Fana Nolija".

"Džufka sa svojim saradnicima je obavio svojevrsan 'obred' sa korišćenjem albanske nacionalne zastave, sa kojom se posle zajedno sa ostalima fotografisao ispred crkve. Čitav događaj je opisan na fejsbuk stranici Nikole Džufke sa fotografijama, a potom i u vidu njegove video izjave kojom je potvrdio zauzimanje crkve i promenu njenog imena", predstavlja situaciju Eparhija raško-prizrenska.

Oskranvljeni hram je ponovo osveštan

Po odluci Mitropolita Teodosija, sveštenstvo Eparhije je osveštalo oskrnavljeni hram i odslužilo Sv. Liturgiju, postavivši novi katanac u prisustvu policije i predstavnika OSCE i EULEKS-a.

Tom prilikom Eparhija je probala samostalno, i ponovo uz prisustvo EULEKS-a da podnese prijavu Kosovskoj policiji u Podujevu, ali je bila odbijena od strane policije.

Eparhija je odmah potom podnela krivičnu prijavu Tužilaštvu zbog izazivanja razdora i netrpeljivosti, kao i upada u tuđu imovinu tj. verski objekat SPC.

Bitno je napomenuti da je Crkva tada zahtevala da se identifikuju svih dvadesetak lica koji su upali u našu crkvu, što nije učinjeno, iako su Tužilaštvu predate fotografije. 27. maja 2024. godine, Tužilaštvo je objavilo optužnicu protiv okrivljenog i 14. oktobra iste godine obavljeno je prvo saslušanje na Osnovnom sudu u Prištini, pred kojim je okrivljeni sa svojim advokatom negirao sve činjenice.

"Iako je Eparhija raško-prizrenska podnela krivičnu prijavu protiv Džufke i njegovih pomagača, predstavnik Eparhije nije bio pozvan na pomenuto sudsko saslušanje kao oštećena strana, tako da smo tek iz medija saznali da je odlukom Osnovnog suda u Prištini 14. decembra 2024. optužnica odbačena i da je 13. decembra iste godine Tužilaštvo podnelo žalbu na tu odluku suda", navodi Eparhija SPC.

Prema tome, obaveštava Eparhija, ovaj krivični proces nije završen i optuženi Nikola Džufka i njegovi saradnici su i dalje pod krivičnim postupkom.

Iako je Eparhija tražila jasno pravno obrazloženje zašto je izostavljena iz ovog procesa, Tužilaštvo je odgovorilo samo kratkim dopisom.

Ponovo provaljeno u hram

"I pored toga, svedoci smo da se Džufka pre par dana usudio da ponovo provali u hram Sv. Arhangela Mihaila", naglašavaju iz Eparhije.

Odmah nakon saznanja o novom krivičnom aktu lica koje je već pod sudskim procesom koji je u žalbenoj fazi, predstavnici Eparhije raško-prizrenske su promenili nelegalno postavljeni katanac na crkvi i sklonili nekoliko slika koje su tiplovima prikačeni za zid crkve, čime je načinjena šteta na objektu iz 14. veka, ističu iz Eparhije.

Lažni sveštenik Nikola Džufka

Iz Eparhije naglašavaju važnost da se naglasi da se Nikola Džufka lažno predstavlja kao svešteno lice tzv. "Albanske nacionalne pravoslavne crkve" i da vodi, kako je on naziva, katakombnu crkvu u Elbasanu.

"Reč je o problematičnoj osobi za koju je kanonska Pravoslavna crkva Albanije već ranije izjavila da je reč o samozvanom svešteniku i fanatiku, koji ne pripada nijednoj pravoslavnoj crkvi. Džufka je u međuvremenu krajem prošle godine sebe proglasio čak i za 'episkopa Kosovskog' uz pomoć izvesnih raskolnika i za Vaskrs ove godine 20. maja u jednoj privatnoj kući u Prištini 'objavio' stvaranje tzv. 'Mitropolije Kosovske' njegove samoproglašene 'crkve' i sebe kao poglavara", snavodi se u saopštenju.

Eparhija ocenjuje da je takozvana inauguracija bila običan skup civilnih lica u jednoj privatnoj kući i pravno je bez ikakvog značaja.

"Smatramo da je ovo najnovije krivično delo posledica neadekvatne reakcije kosovskih pravosudnih organa, koji nisu sprovevli istragu o svim licima koja su prethodno upala u našu crkvu, nisu imenovali SPC kao oštećenu stranu i omogućili joj učešće u sudskom procesu, koji nisu na adekvatan način predstavili činjenice od značaja za pravilno označenje krivičnog dela, i koji su na kraju dozvolili da se postupak pretvori u istragu prava koja SPC ima nad sopstvenim verskim objektima, čime su pokušali da dodatno umanje ozbiljnost incidenta. Nažalost, ovakvim propustima stvara se atmosfera u kojoj pojedinci mogu da čine nasilne akte protiv SPC koja je pod tim imenom prepoznata u kosovskom zakonodavstvu bez konkretnih pravnih posledica, iako je reč o licu koje je već pod krivičnom prijavom i nikoga ne predstavlja osim samog sebe. Nikola Džufka je prema svojim objavama i nastupima u medijima poznat po ekstremnim nacionalističkim stavovima i pretnjama i svojim postupcima ozbiljno ugrožava verske slobode i prava naše Crkve da očuva svoja bogoslužbena mesta", zaključuje Eparhija.

Srpska pravoslavna crkva poziva lokalne i međunarodne institucije da posvete punu pažnju ovom slučaju u svim fazama, kako se ne bi desio još jedan propust nadležnih institucija.

SPC smatra da bi, ukoliko izostane reakcije institucija, incident mogao da izazove još veće ohrabrenje ekstremističkih i nacionalističkih elemenata koji odavno ne kriju svoje namere za prisvajanje kulturnih i verskih objekata SPC.

четвртак, 22. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом