Pšenica cveta, kukuruz niče – obavezna zaštita useva od bolesti, insekata i korova
Kiše koje su padale prethodnih dana i te kako su popravile zalihe vlage u zemljištu, a poljoprivrednici iz Srednjeg Banata kažu da je svaka kap majske kiše zlata vredna. Usevi u ovom delu zemlje su u dobrom stanju i trenutno imaju odlične uslove za razvoj. Problem je što se osim useva dobro razvijaju i korovi, kao i bolesti, zbog čega stručnjaci preporučuju zaštitne tretmane na svim posejanim parcelama, čim se stvore uslovi za njihovu primenu.
Ratare je kiša prethodnih dana obradovala iako je privremeno prekinula radove na njivama.
Poljoprivrednik iz Aradca Dejan Rakić rekao je da su biljke dobile dosta vlage, a zemlja omekšala. U svojim parcelama vidi da sunokret koji je sejan oko Uskrsa lepo niče. Prosušena zemlja znak je da se uđe u njive sa prskalicama.
"Pšenica je već počela da cveta i pravi je momenat da je zaštitimo od bolesti. Ima dosta insekata, pa će morati i insekticidi da se koriste. Leme je jako mnogo, to je buba koja jede list", objašnjava Rakić.
Oko Uskrsa u Aradcu je palo oko sto litara kiše, pa je problema bilo na nižim terenima gde je voda stajala neko vreme. Ipak, svaka kap kiše u proleće, pogotovo u maju je zlata vredna za ratare.
"Mi kažemo ako u ritu ne stoji voda, u ataru neće roditi. To što će voda da podavi u depresijama nije toliko strašno, jer je veća korist od kiše, nego što je ta šteta", rekao je Rakić.
Dobri usevi u Perlezu i Novim Crnjanima
U ataru Perleza pšenica, kukuruz i suncokret lepo napreduju, a napreduju i korovi.
Poljoprivrednik Vojislav Malbaški navodi da je najezda trave, a kada raste usev raste i korov, i to mora da se prska.
"Problem je malo na nižim zemljištima, gde je bilo vodoležišta, pa su usevi podavljeni. Lično, nisam imao problem, ali znam ljude koji jesu i koji te parcele presejavaju. Ipak, to je u našem ataru mala površina. Za sada usevi imaju sve što je potrebno, samo da ne bude nekog nevremena. Videli smo šta je bilo oko Smederevske Palanke, to je velika šteta i gubitak za proizvođače", istakao je Malbaški.
I poljoprivrednici iz Nove Crnje zadovoljni su stanjem useva na njivama.
Saša Tomas, poljoprivrednik iz Nove Crnje, podseća da su u tom regionu imali u dva navrata kišu od po 30 litara.
"Pšenica čeka drugi tretman za bolesti i insekte. Kukuruz i suncokret su u dobrom stanju. Usevi su mali, imaju dovoljno vlage i sunca za razvoj. Uljana repica je fantastična, polako završava vegetaciju. Jedino što nas u ovom trenutku brine su cene, koje su i dalje poražavajuće. Za pšenicu se očekuje 20-ak dinara u žetvi, što je jako loše", objašnjava Tomas.
Zaštita pšenice nakon padavina
Savet stručnjaka je da se nakon padavina obavezno zaštite klas i list pšenice. Pregledom useva uočeni su simptomi bolesti prouzrokovanih gljivama na listovima iznad drugog kolenca u različitom intenzitetu. Prisutne su i larve žitne pijavice i lisne vaši.
Snežana Parađenović iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja Zrenjanin navodi da će u usevu u narednom periodu biti prisutna visoka relativna vlažnost i da će temperature vazduha u najdužem delu dana doprineti daljem širenju infekcije, jer su u pitanju biljne bolesti koje imaju ekspanziju prema višim listovima.
Od zdravstvenog stanja tri lista ispod klasa, ističe Parađenovićeva, zavisi prinos pšenice, pa je veoma važno nastaviti njihovu dalju zaštitu uporedo sa zaštitom samog klasa.
"Istraživanja pokazuju da treći list ispod klasa učestvuje u stvaranju prinosa sa sedam odsto, drugi sa 23, dok zastavičar učestvuje u stvaranju prinosa sa 43 odsto. Sam klas doprinosi prinosu 22 odsto. Pored doprinosa prinosu zaštita klasa je neophodna zbog sprečavanja pojave mikotoksina", rekla je Parađenovićeva.
Kod uljane repice u toku je nalivanje mahuna pa padavine odgovaraju ovom usevu. Problema je tokom razvoja bilo sa repičinim pipama, pre svega, zbog razvučenog perioda izlaska i dugih perioda ishrane i kiše. Takođe, beležila se i intenzivna pojava sjajnika na pupoljku.
Suzbijanje korova u kukuruzištima
U zavisnosti od roka setve kukuruz se nalazi u fazi tri do šest listova.
Iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja navode da posledica pada temperature jeste promena boje listova od svetlozelene do pojave crveno-plave poznatija kao antocijana.
"U prethodnom periodu bilo je problema sa kukuruznom pipom, a sada je izuzetno važno pratiti broj listova i prilagoditi primenu herbicida kako bi se suzbili korovi", savetuje Parađenovićeva.
Tretmani koji su obavljeni posle setve, a pre nicanja, pokazali su se veoma efikasnim, jer je bilo dovoljno padavina za njihovu aktivaciju.
Istraživanja pokazuju da oni ujedno imaju i najmanji uticaj na smanjenje prinosa kukuruza, dok su sledeći po redu herbicidni tretmani koji se obavljaju u fazi između tri i pet listova.
"Najviše na smanjenje prinosa utiču kasni tretmani posle sedam-osam listova i to ne zbog negativnog delovanja herbicida nego zbog konkurencije korova koji gajenoj biljci oduzimaju hranu i vodu. U uslovima visokih temperatura ovo je veoma bitno", rekla je Parađenovićeva.
Prilikom zaštitnih tretmana važno je poštovati uputstva proizvođača
Na njivama u Srednjem Banatu suncokret je u fazi dva do tri para listova, osim kod kasnijih setvi gde se pojavio tek prvi par.
Snežana Parađenović naglašava da ovaj usev svake godine napadaju kukuruzna pipa, peščar, popac.
"Insekticidni tretmani na semenu su dali dobre rezultate protiv žičara, ali na pomenute štetočine se morao raditi insekticid i kontaktno. Trenutno se rade herbicidni tretmani, a kako na terenu ima dosta hibrida suncokreta iz različitih grupa tolerantnosti prema različitim herbicidima važno je poštovati uputstvo o fazama njihove primene", upozorava Parađenovićeva.
Godinama šećerna repa u ovom regionu zauzima veoma male površine.
"Kasni aprilski mraz prouzrokovao je propadanje kotiledona, pa su značajne površine presejane, takođe, šećernom repom koja je sada u fazi četiri do šest listova. Na parcelama koje nisu presejane usev ima osam i više listova. Jaču pojavu repine pipe zaustavile su padavine i nešto niže temperature, pa su proizvođači uspeli da zaštite svoje useve", kaže Parađenovićeva.
Na ovim parcelama u toku je suzbijanje korova, a u narednom periodu može se očekivati pojava crne vaši i larvi sovica game.
Interesantno je, navode stručnjaci, da se ove godine u Srednjem Banatu povećalo interesovanje poljoprivrednika za gajenje sirka za zrno. U pitanju je malo zahtevna kultura koju, takođe, napada kukuruzna pipa.
Suzbijanje širokolisnih korova u ovom usevu je slično kao i u kukuruzu. Sirak možda malo bolje podnosi visoke temperature u odnosu na kukuruz, ali svakako pun potencijal daje u optimalnim uslovima tj. kad ima dovoljno padavina.
Коментари