Fabrika smrti i stradanje Srba u senci Alpa – osam decenija od oslobođenja Mauthauzena
Do poslednjeg dana nacističkog režima mnogi nedužni civili umirali su u koncentracionim logorima. Ove godine obeležava se 80 godina od oslobođenja logora Mauthauzen, u kojem je ubijeno više od 120.000 ljudi. Među žrtvama su bile i hiljade Srba.
Mali grad u podnožju Alpa. Oko 7.000 stanovnika. Dečje igralište. Uređene kuće, sređena dvorišta. Idila. Ali nije tako bilo pre 80 godina.
Prvi zatvorenici iz Srbije u Ebenzeu stigli su u oktobru 1942. godine. Do 1944. tu je boravilo više od 6.000 srpskih zatvorenika.
Kopali su tunele za potrebe nacističke vojne industrije. Od 22 tunela samo jedan je pretvoren u muzej koji svedoči o stradanjima.
Tamara Baumgartner Danilović, unuka logoraša, ističe da su bili mučeni, ubijani, maltretirani na sve moguće načine. "Higijenski uslovi su bili jako loši, posao u kamenolomu je sigurno najteži posao moguć. Radili su u dva kamenoloma u smenama. Ishrana je bila od nekih 600 do 900 kalorija po čoveku", dodaje Baumgartner Danilovićeva.
Pedeset kilometara dalje nalazi se dvorac Harthajm, najpoznatiji kao fabrika smrti. U periodu od četiri godine ubijeno je 30.000 invalida, psihički bolesnih osoba, logoraša, stranih civilnih radnika, dece.
Glavni ulaz isti je kao kada su i prve žrtve stigle u Alkoven. Soba u kojoj se i danas nalazi gasna komora njima je izgledala kao kupatilo, dok se vrata iza njih nisu zatvorila.
Delegacija Vlade Srbije odala je poštu srpskim žrtvama.
Sava Ačanski, student Kriminalističko-policijskog univerziteta, kaže da se pre svega oseća tužno. "Saosećam sa preminulim žrtvama, ali čast je velika predstavljati svoju zemlju na ovakvom mestu", ističe Ačanski.
Carski i kraljevski logor za ratne zarobljenike Ašah na Dunavu. Tokom Prvog svetskog rata stradalo je 11.000 ljudi, od toga 5.362 Srbina.
Zoran Antić iz Ministarstva za rad, socijalna i boračka pitanja navodi da je logor bio mesto u kome su naši sunarodnici umirali u najtežim mukama.
"Umirali su od gladi. Nemanje hrane, nemanje odeće doveli su do toga da su izvestioci koji su bili čuvari logora izvestili da se broj žrtava u logoru abnormalno smanjuje, broj se smanjivao tako što je dnevno na desetine ili više naših ljudi umiralo u logoru Ašau", rekao je Antić.
Nedaleko od rodnog grada Adolfa Hitlera, nalazi se i logor o kome se najmanje zna – Gusen.
Prva upaljena pećnica, ujedno je i poslednja ugašena, pet godina kasnije. Ono što se dogodilo u Gornjoj Austriji decenije nisu uspele da obrišu od kada je poslednja žrtva napustila Mauthauzen.
Коментари