Читај ми!

Šestomesečni pomen stradalima u padu nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu

Povodom šest meseci od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, u Novom Sadu su se okupili građani, studenti i profesori na mestu tragedije. Građani su do zgrade stanice došli iz različitih delova grada i šesnaestominutnom tišinom odali poštu stradalima.

Građani, studenti i profesori okupili su se povodom šest meseci od pada nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu.

Do zgrade stanice građani su došli iz različitih delova grada, a šesnaestominutnom tišinom okupljeni su odali poštu stradalima u padu nadstrešnice, javlja dopisnik RTS-a. Tokom odavanja pošte na svaki minut pustili su u vazduh po jedan od ukupno 16 balona za sve žrtve.

Nakon toga kolona građana, studenata, profesora krenula je u protestnu šetnju ka Mostu slobode.

U pozivu za skup studenti su naveli da ne zaboravljaju žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu i da je taj događaj, koji se dogodio kao posledica nebrige, neodgovornosti i institucionalnog nemara, odneo živote i ostavio porodice i zajednicu u bolu i sa pitanjima na koje odgovori još nisu dati.

Prisustvom na skupu, kako navode, podsećaju "da svaki život mora biti vrednovan, da bezbednost ne sme biti luksuz i da prava borba za prava radnika podrazumeva i borbu za dostojanstven, siguran i odgovoran život svih građana".

Oni su naveli da je Međunarodni praznik rada dan kada pripadnici i simpatizeri radničkog pokreta iskazuju opštu solidarnost radništva i obeležavaju sećanje na dostignuća radničkog pokreta, odnosno žrtve koje su pripadnici radničkog pokreta podneli kako bi se izborili za veća radna prava.

"Mi se okupljamo ne samo u znak solidarnosti sa svima koji žive i rade u uslovima nepravde, nesigurnosti i potcenjivanja ljudskog dostojanstva, već i u znak sećanja na tragediju koja je duboko potresla naš grad", istakli su novosadski studenti.

Studenti i građani proglasili su danas Železničku stanicu u Novom Sadu za memorijalni centar, rekao je edan student na protestu u Novom Sadu.

Kako je rekao, Železnička stanica mora stajati kao podsetnik šta se dogodi jednom narodu kada se korupcija uvuče u sve pore društva.

On je poručio da neke stvari nisu na prodaju kao što su ljudski život, sloboda, pravda, čast i Srbija.

Dodao je da u Novom Sadu opet svedoče nasilju i represiji i postavio pitanje policajcima: "Kome ste se zakleli da ćete odgovorno i savesno služiti? Građanima Srbije ili nekom drugom", rekao je on.

Incident tokom protestne šetnje – automobilom pokušao da prođe kroz kolonu

U toku protestne šetnje do Mosta slobode u Novom Sadu nepoznati vozač je pokušao da prođe automobilom kroz kolonu građana, ali je zaustavljen.

Građani su nakon toga okružili automobil kako ne bi bilo štete.

Kako je preneo portal 021, policija je privela vozača automobila koji je pokušao da prođe kroz masu, a sa njim je u policijski automobil smešten i suvozač.

Niški studenti kojima su se pridružili građani okupili su se na komemorativnom skupu povodom šest meseci od pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu u kome je nastradalo 16 građana.

 Nakon okupljanja kod Osnovnog suda u Nišu studenti i građani uputili su se do Tvrđavskog mosta gde su šesnaestominutnom tišinom odali poštu stradalima.

Podsećaju da zahtevi među kojima je objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, kao i za krivičnim gonjenjem i procesuiranjemsvih odgovornih za pad nadstrešnice i razrešenjem sa funkcija svih koji snose političku odgovornost još nisu ispunjeni.

 

U pritvoru zbog pada nadstrešnice devet osoba, troje u kućnom pritvoru

Betonska nadstrešnica rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu pala je oko podneva u petak 1. novembra 2024. godine. Spasioci su iz ruševina izvukli 14 tela i troje teško povređenih osoba. Broj poginulih porastao je na 16, pošto je dvoje povređenih preminulo od zadobijenih povreda.

Više tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu krajem prošle godine protiv 13 osoba, ali je sud vratio predmet tužilaštvu na dopunu istrage.

U pritvoru je devet osoba, a troje je u kućnom pritvoru, među kojima je i bivši v. d. generalog direktora "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.

Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić brani se sa slobode, pošto je sud usvojio žalbu njegovog branioca i ukinuo mu pritvor nakon nekoliko dana.

Posle nesreće usledili su protesti, svakodnevno odavanje pošte stradalima i studentske blokade i akcije širom zemlje, kojima se traži odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju 16 ljudi.

Sada je blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.

субота, 03. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом