Читај ми!

Šest meseci od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu

Danas se navršava šest meseci od obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojem je poginulo 16 ljudi, a jedna osoba je teško povređena. Povodom nesreće, postupci se vode u tri tužilaštva, a širom zemlje održavaju se protesti i studentske blokade, kojima se traži odgovornost za nesreću.

Betonska nadstrešnica rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu pala je oko podneva u petak 1. novembra 2024. godine. Spasioci su iz ruševina izvukli 14 tela i troje teško povređenih osoba. Broj poginulih porastao je na 16, pošto je dvoje povređenih preminulo od zadobijenih povreda.

Optužnice i postupci u tri tužilaštva

Više tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu krajem prošle godine protiv 13 osoba, ali je sud vratio predmet tužilaštvu na dopunu istrage.

U pritvoru je devet osoba, a troje je u kućnom pritvoru, među kojima je i bivša v. d. generalne direktorke "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.

Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić brani se sa slobode, pošto je sud usvojio žalbu njegovog branioca i ukinuo mu pritvor nakon nekoliko dana.

U Beogradu, Viši sud je potvrdio optužnicu protiv troje okrivljenih za nesreću – S. K., menaerke za razvoj investicija AD “Infrastruktura Železnica Srbije” sa sedištem u Beogradu, predsednika Komisije za tehnički pregled Železničke stanice u Novom Sadu M. S. i članice te Komisije B. K.

I Tužilaštvo za organizovani kriminal uključeno je u istragu, dalo je svoje mišljenje na optužnicu i predmet pridružilo predistražnom postupku o finansijskim tokovima svih aktera na projektu mađarsko-srpske železničke pruge na teritoriji Srbije.

Ministar građevinarstva Goran Vesić podneo je ostavku 5. novembra. Dvadeset dana nakon nesreće ostavke su podneli i v.d. direktorka "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković i ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović.

Studentske blokade i protesti

Posle nesreće usledili su protesti, svakodnevno odavanje pošte stradalima i studentske blokade i akcije širom zemlje, kojima se traži odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju 16 ljudi.

Sada je blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.

Studentske blokade počele su na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, zbog napada na studente i profesore FDU tokom akcije održane četiri dana ranije, kojom je odata pošta stradalima.

Protestima i obustavama rada priključivali su se u prethodnih šest meseci i prosvetni radnici u osnovnim i srednjim školama, maturanti, advokati, radnici...

Predsednik Vlade Miloš Vučević podneo je ostavku u januaru, pošto je, kako je rekao, tragedija u Novom Sadu bacila veliku senku na celu prošlu godinu i rad Vlade.

Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.

Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti.

Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.

четвртак, 01. мај 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом