среда, 16.04.2025, 09:20 -> 09:22
Извор: РТС
Smajlović: Sprečavanje novinara RTS-a da rade i da se hrane – zadiranje u osnovna ljudska prava
Novinarka Ljiljana Smajilović kaže da šta je istina u društvu ne može da se utvrđuje na plenumu, kao i da je sprečavanje novinara RTS-a da dolaze na posao i onemogućavanje da im se dostavi hrana zadiranje u osnovna ljudska prava. Smatra i da dijalog nije kada izneseš svoje mišljenje i nećeš da čuješ šta drugi misle.
Ljiljana Smajlović kaže za RTS da ne želi uspeh ovoj studentskoj akciji jer misli da je pogrešna i da je to "politički volunterizam u poslednjem stadijumu koji čak poprima farsičnu notu gubeći tako svaki smisao".
"Stvari pitanja u novinarstvu, kako se utvrđuje istina u društvu, kako se iznose različita mišljenja nisu stvari koje se mogu rešiti skakanjem uvis ili podizanjem ruke na plenumu, o tome plenumi ne mogu ni da odlučuju", kaže Smajilović.
Kaže da RTS smatra najpristojnijom televizijom ili novinskom organizacijom trenutno u zemlji.
"Mesto na kome se može pristojno razgovarati bez svađe i huškanja. To je jedino mesto gde se sukobi u našem društvu ne proglašavaju za sudar dobra i zla. Da je jedna stvara dobro, a druga biblijsko zlo, što znači da moramo da se borimo jedni protiv drugih do nekog konačnog obračuna dok zlo ne iskorenimo. Ja se uplašim kada čujem neke političke lidere koji govore 'ovo je sukob dobra i zla' jer to nosi konotaciju koja je opasna, jer onaj koji za sebe misli da je dobro on mora da pobedi po svaku cenu", objašnjava Smajilović.
Duboko je, kako kaže, zabrinuta mogućnošću građanskog sukoba i smatra da to huškanje nije opasno samo za opstanak države već i nekog normalnog funkcionisanja među građanima.
"Šta je istina u društvu ne može se odlučivati na plenumu, drugo – zaprepašćena sam idejom da sprečavate ljude da ulaze na posao, a onda se sprečava i da im se hrana unosi. Šta je ideja – mi ćemo vas izgladneti, pa ako hoćete da prežvite moraćete da napustite radno mesto – malo je reći da su to revolucionarni metodi, vi na taj način zadirete u osnovna ljudska prava. Na taj način se poručuje 'ja ću tebe na silu da oslobodim, iako ti to ne želiš, ima da te oslobodim jer ti ne znaš šta je za tebe dobro'. Jedno je kada blokirate svoj fakultet, mada mislim da je i to pogrešno, a sasvim drugo kada vi odlučujete ko može da bude novinar, kakav novinar i da li sme da jede na svom radnom mestu", rekla je Smajilović.
Smatra niko nema pravo da narušava ljudsko dostojanstvo i prisiljava, proziva i proganja novinara po društvenim mrežama.
Treba nam rešenje društvenih sukoba
Od nove vlade očekuje da reši sukobe, da napravi neku vrstu harmonije i atmosfere u kojoj će se poštovati pravo drugog na mišljenje.
"Nama ne treba vlada kontinuiteta sa onim što smo imali poslednjih pet meseci, već nam treba društveni dijalog", rekla je Ljiljana Smajilović.
Mandatara Đuru Macuta smatra staloženim i umerenim čovekom koji ima iskustvo da razume da se stvari ne mogu rešavati po kratkom postupku. Dodaje da, kada se teškim poslovima bavite dovoljno dugo, gde ne zanemarujete nijedan detalj, uz staloženost ulivate poverenje.
Ističe i da se pre svake odluke moraju otkriti sve činjenice, bez odbacivanja svega što nam se ne sviđa.
"Studenti su postali bitna društvena sila i imaju pravo da se njihovo mišljenje sasluša, ali mora neko da se pojavi imenom i prezimenom ko će da ih predstavlja. Dijalog je kada iznesete mišljenje, ali i prihvatite da neko drugi ima drugačije (mišljenje). Dijalog nije kada ti izneseš svoje mišljenje i nećeš da čuješ šta drugi misle", rekla je Ljiljana Smajilović za RTS.
Коментари