У Вршцу протест, разапети шатори испред зграде Општине
На протесту одржаном у Вршцу донета је одлука о блокади зграде Општине због притисака којима су изложени радници државних установа у том граду. Испред зграде општине учесници протеста су поставили шаторе.
На протест "Ми не пуцамо под притиском" позвали су студенати, а после окупљања грађана, пољопривредника и бајкера испред зграде Електродистрибуције, организована је блокада раскрснице код зграде Општине и градског трга.
Учесници протеста су 16-минутном тишином одали почаст погиулима у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Опширније
Краће
Припремио Игор Топаловић и дописници РТС-а
Суботичани у протестној шетњи, перформас и тишина у центру града
Протестна шетња грађана у Суботици ове недеље одржана је од насеља Прозивка до центра града. У поворци која је стигла до раскрснице код хотела "Патриа", били су студенти, средњошколци и просветни радници у блокади, поједини здравствени радници, те део запослених у Пошти, праћени пољопривредницима у тракторима и бајкерима.
Учесници протеста око 18.15 часова су блокирали раскрсницу улица Максима Горког и Трга Лазара Нешића где је одржан протестни скуп.
Одржан је и перформанс са макетама пумпе и тигања. Учесници протеста су 16-томинутном тишином одали почаст страдалима у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Опширније
Краће
Студенти на путу за Стразбур стигли у Штутгарт
Студенти на бициклима који путују за Стразбур стигли су вечерас у Штутгарт. Они су јутрос наставили вожњу из Улма, и прешли деоницу до Штутгарта где им је српска дијаспора приредила дочек.
Протесто окупљање на Тргу глумаца у Крушевцу
И ове недеље, као и у протекла четири месеца на Тргу глумаца окупили су се студенти, ђаци и грађани Крушевца. Присутнима се најпре обратио Лука Ђедовић студент Медицинског факултета у Нишу. Како је рекао скуп у Новом Пазару је био величанствен, сви су се нашли под једном заставом, јер су сви грађани Србије без обзира да ли иду у цркву или џамију.
Како је истакао само уз подршку грађана борба за достојанство, правду и будућност биће успешна.
Шеснаестоминутном ћутњом одали су пошту страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду након чега су грађани, студенти и матуранти кренули у протестниу шетњу градским улицама.
Студенти из Ужица стигли су до Пожеге
Студенти из Ужица стигли су до Пожеге, где је обезбеђено преноћиште. На путу до Краљева синоћ су им се придружили колеге из околних градова и Ваљева. У колони која је пешачила до Пожеге било је и око тридесетак ужичких здравствених радника, како би по потреби указали помоћ.
Сутра ујутру настављају пешачење до Чачка, а у Пожеги ће им се придружити студенти из Ниша, који ће кренути ка Чачку преко Гуче.
Студенти кажу да не одустају од испуњења захтева, и то кроз шетњу Србијом желе да покажу.
Базар захвалности за просветаре у Ваљеву
Базар захвалности Збор грађана Ваљево организује у дворишту Ваљевске гимназије да би одали признање просветним радницима који деценијама образују генерације.
Кутије за донације за помоћ професорима у бликади, којима су умањене плате, распоређене су по читавом базару, а током дана приређени су превентивни здравствени прегледи, турнир у баскету, музички програми и хуманитарни штандови.
Опширније
Краће
Студенти у блокади затражили укидање уредбе од 24. марта
Студенти у блокади затражили су данас да се ван снаге стави Уредба о измени Уредбе о нормативним стандардима услова рада универзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета од 24. марта ове године.
Та уредба, како су навели студенти у саопштењу, директно се супротставља основним принципима о квалитету и приступачности високог образовања, наведеним у четвртом студентском захтеву.
Студенти су навели да су академијски одбори Српске академије наука и уметности за високо образовање и за науку указали да се усвајањем те уредбе директно могу идентификовати последице по високо образовање, чиме се руше његови темељи.
Према Закону о виоком образовању, нормативе и стандарде рада високошколских установа, као и материјална средства за њихово остваривања, укључујући и средства за остваривања функција универзитета у оквиру студијских програма који се изводе на високошколским установама, утврђује Влада на предлог Националног савета и по прибављеном мишљењу Конференција универзитета и Конференција академија и високих школа, навели су студенти.
"Сматрамо да није испоштована законска процедура, те је неопходно да се ова Уредба стави ван снаге", нагласили су студенти.
Они су истакли да Влада Србије у техничком мандату нема право да доноси уредбе, већ само да извршава текуће послове.
Опширније
Краће
Тишина у више градова у Србији
И данас је у 11.52 у више градова у Србији и на неколико локација у Београду одавање поште за 16 страдалих у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Студенти у блокади и део грађана пошту одају на раскрсници испред Правног факултета, на углу Београдске и Булевара краља Александра.
Фото: Фонет/Марко Драгославић
Ужички и ваљевски студенти кренули пешке ка Пожеги
Студенти из Ужица и околних градова, који су у том граду синоћ дочекали ваљевске колеге кренули су јутрос пут Пожеге, до које ће пешачити магистралним путем.
Како је планирано на путу према Краљеву, данас је прва етапа дуга 24 километра. У Пожегу би требало да стигну око 17 часова, где је на Тргу слободе планиран дочек.
За њих је обезбеђено преноћиште у једном угоститељском објекту у Пожеги. Придружиће им се и студенти из Ниша и Новог Пазара, па ће та већа група студената сутра заједно пешачити до Чачка, града у којем је планирано наредно преноћиште.
Потом ће наставити шетњу према Краљеву, где се у среду одржава велики скуп.
Бициклисти из Улма кренули ка Штутгарту
Студенти из Србије који бициклима иду до Стразбура из Улма настављају следећу етапу ка Штутгарту.
У Улму им је синоћ приређен свечани дочек, а на бини је била развијена застава Србије уз химне Србије и Европске уније.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i pogibiju 16 ljudi.
Grupa od 80 studenata u blokadi je 3. aprila ujutru krenula biciklima put Strazbura, da bi u "centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji". Prolaze kroz ključne evropske gradove, a u Strazbur bi, prema planu, trebalo da stignu 15. aprila. Cilj puta je da evropskim zvaničnicima skrenu pažnju na studentske zahteve i trenutnu situaciju u Srbiji. Posle Salburga, Minhena i Ulma nastavljju put ka svom cilju.
Blokadama i obustavi nastave prethodnih meseci pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most "Gazela".
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote, 22. marta, na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci. Skupovi podrške studentima u međuvremenu su organizovani i u regionu, ali i u srpskoj dijaspori po gradovima i svetskim metropolama.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, kao i nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Коментари