Званичан део дочека студента из свих крајева Србије у центру Београда је завршен и студенти ће кренути ка београдским факултетима где ће их већина преспавати уочи протестног скупа "15. за 15" у Београду, који почиње у 16 часова испред Народне скупштине Србије.
петак, 14.03.2025, 12:11 -> 01:52
Извор: РТС
Beograđani dočekali studente iz cele Srbije uoči velikog protesta "15. za 15"
Biciklisti su stigli prvi na beogradske Terazije gde im je priređen doček, uz vatromet i na crvenom tepihu. Za njima, u kolonama, studenti pešaci iz više gradova i krajeva Srbije koji su učestvovali u višednevnom maratonu "Marš za Srbiju" da bi stigli na veliki protestni skup "15. za 15" u Beogradu. Prema planu domaćina, doček studenata na Terazijama je počeo oko 19.30 i trajao je sve do jedan sat posle ponoći.

Званичан део дочека студената завршен
Говор студенткиње на дочеку колега у Београду
Студенткиња Архитектонског факултета Теодора поручила је, после дочека студената из целе Србије, да се читав народ пробудио, као и вера да промена постоји и да су грађани спремни за промену.
"Њено време је сада", рекла је Теодора.
Поручила је да крајњи циљ пута оних који су пешачили није Београд, већ оно за шта ће се 15. марта у њему сви заједно борити.
Студенткиња је рекла да је "сваки дочек блистао", јер нису дочекивали само људе, већ наду коју су они донели.
"Наша борба за државу у којој можемо да живимо безбедно почела је оног дана када је свако од нас решио да остави тренутну добробит и да ради на суштинској добробити, а у сваком друштву оне се преклапају", рекла је студенткиња.
Нагласила је да је било туге и беса, али не и агресије.
"Академска заједница од првог дана стајала је мирно не искорачивши из опсега вредности на којем почива - ематија, ненасиље, критичко мишљеје и слобода његовог изражавања, међусобно поштовање, толеранција, друштвена одговорност", рекла је студенткиња на скупу којим је формално завршен дочек студената уочи протеста 15. марта.
Трактористи стигли на Теразије
После дочека студената очекује се и долазак колоне тракториста из правца Славије ка центру Београда, док је у центру града одржан говор студената у блокади, после чега је Етно група мушког и женског хора Факултета музичких уметника извела нумере добродошлице својим колегама из других крајева Србије.
Колона од двадесетак трактора за државним заставама и транспарентима "Не дамо Јадар" дочекана је четрдесетак минута после поноћи на Теразијама.
Трактористи су били подршка колонама студената који су од петка увече до после поноћи овацијама и уз буру емоција дочекивани на Теразијама и Тргу републике после вишедневног пешачења, штафетног маратона или бициклирања до Београда.
Студенти из других градова спавају на београдским факултетима
Београдски студенти су поставили информативне табле за организован превоз колега из других градова Србије до смештаја организованог на факултетима.
Планирано је да студенти спавају на Факултету политичких наука, Факултету организационих наука, Факултету за спорт, Ветеринарском и Медицинском факултету, у Деветој гимназији, на Фармацеутском факултету, Вишој електротехничкој школи, Земунској гимназији и у две медицинске школе.
Кренуће ка својим смештајима са зборног места на Студентском тргу.
Стигли и студенти из Западне Србије
Студенти из западне Србије дочекани су код Теразијске чесме, поздрављени овацијама, махањем заставама факултета и државним заставама.
Студенти су носили заставе Србије, заставе "Нема предаје", заставе својих градова, а међу њима су и представници организације "Не дамо Јадар", који су их до Чукарице допратили на тракторима.
За дочек су на Теразијама упаљене бакље.
Пристиже и колона крагујевачких студената
Студенти који су марширали из Крагујевца стигли су на Теразије заједно са групом студената из Западне Србије. Колуну прати и трактористи са запада Србије.
Студенти су носили велики транспарент "Крагујевац до победе", "Ево наше пешадије из Шумадије", "Победиће студентски пленум", заставе, обележја својих факултета, а неки од њих и иконе.
Ово је последња студентска колона која је из свих праваца Србије пристигла у Београд, где им је у центру града приређен дочек.
Студенти из централне и западне Србије у центру Београда
Студенти из Западне и Централне Србије близу су Теразија и Трга републике, где им је приређен дочек од стране београдских колега, што би требало да буде последња студентска група којој се вечерас приређује дочек у центру Београда.
До Теразија стигли студенти из Новог Сада и Суботице
Студенти из Новог Сада и Суботице стигли су на Теразије након вишедневне шетње.
Студенти из Ниша, Вршца и Панчева стигли на Теразије
Група студената која је пешачила из Ниша, Вршца и Панчева стигла је на Теразије.
До централног београдског трга дошли су преко Славије, Београдске и Улице Старине Новака.
Колона из Западне Србије прошла поред Аде Циганлије, још неколико километара до Теразија
Студети из Западне Србије, који су пешачили до Београда како би учествовали у протесту у суботу, у пратњи трактора окићених заставама Србије, прошли су поред тржног центра код Аде Циганлије.
Међу трактористима су пољопривредници из долине Јадра који носе заставу "Не дамо јадар".
Код Аде Циганлије грађани су им припремили дочек и успут их поздрављали пиштаљкама и повицима "Пумпај", преноси извештач Фонета.
У колони су и бајкери, а грађани су поворку поздравили и дочекали са великим транспарентом "Чукарица је уз студенте".
Студенти из Новог Сада и Суботице стигли до Новог Београда
Становници Новог Београда дочекали су код Хотела Југославија колону студената из Новог Сада и Суботице.
На циљ први стигли бициклисти
Атмосфера на Теразијама уочи дочека студената
На Теразијама се припрема дочек студената који из различитих делова Србије стижу у Београд како би присуствовали сутрашњем скупу испред Народне скупштине.
На самом Тргу, али и у околним улицама обустављен је саобраћај.
Протест подршке студентским захтевима у Врању
И овог петка у Врању, од 18 сати, одржан је протест у организацији неформалне групе "Млади с југа", јавља дописник РТС-а.
Грађани су се окупили испред споменика "Чика Мити", како би подржали захтеве студената у блокади.
Уз буку пиштаљкама и повицима "Пумпај", "Београд, главни град", "Буди се, Врање" прошетали су главним улицама града.
Петнаестоминутном тишином одали су пошту страдалима у Новом Саду, за то време блокирали су кружни ток на Тргу Симе Погачаревића у Врању.
Протест и шетњу пратила је саобраћајна полиција.
Пленум Филозофског факултета у Београду блокира Студентски парламент
Пленум Филозофског факултета Универзитета у Београду саопштио је данас да ће рад Студентског парламента бити блокиран и све надлежности тог студентског тела угашене или пренесене на једино тело које заиста представља студенте, а то је Пленум.
Свесни поверења које Пленум ужива и охрабрени никад већом мотивисаношћу студената да се баве сопственим правима, одлучили смо да тражимо од представника у Студентском парламенту да поднесу неопозиву оставку, наводи се у саопштењу.
Поједине наше колеге представници у Парламенту то нису урадили, што се коси са одлуком Пленума Филозофског факултета, који се определио за блокаду рада Парламента и позвао колеге да дају оставке. Иако су представници студената нашег факултета, они нису желели да послушају вољу већине студената, што додатно легитимизује нашу одлуку о блокирању истог, поручили су чланови Пленума.
На редовним Пленумима студенти су имали могућност да се информишу о питањима која их се тичу и непосредно о њима одлучују. Рад Пленума подразумева пуну транспарентност, као и могућност сваког студента да искаже мишљење и онемогућава да се истим манипулише, додају чланови Пленума.
Студенти из Западне Србије и Мачве стигли у Умку
Уз храну, пиће, српске заставе и бакље, грађани Умке дочекали су студенте из Западне Србије и Мачве.
Kолона студената која је ноћ провела у Обреновцу нешто после 13 стигла је у Умку где им је приређен дочек.
Ратари са тракторима стигли у Земун
Пољопривредници са тракторима који подржавају студенте у блокади стигли су у Земун.
Stigli nasi traktoristi u Zemun. Pumpaj! pic.twitter.com/j7AeENdQEb
— Zoran M 🇷🇸 (@saveassolution) March 14, 2025
Сомбор, протест минута тишине и петнаест минута буке
Као и сваког петка, одржан је протест који су најавили студенти Педагошког факултета у Сомбору.
Окупљање је почело уобичајено испред Педагошког факултета у 11.15, а затим се у 11.30 кретало до раскрснице на Венцу, где је петнаестоминутном тишином одата почаст настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Након тога, група се померила до зграде Жупаније, где је одржано 15 минута буке.
Ученици музичке школе "Петар Коњовић" Сомбор испред Жупаније отпевали су родољубиву песму Востани Сербије.
Студенти позвали верске поглаваре да им се придруже
Студенти у блокади упутили су писмо поглаварима верских заједница у Србији и позвали их да им се придруже и стану уз свој народ на протесту који позива на мир, јединство, солидарност и одговорност.
"Наша борба није борба раздора, већ борба за истину, правду и сигурнију будућност свих грађана", написано је у објави на друштвеним мрежама студената у блокади.
Студенти су нагласили да духовници вековима чувају вредности које спајају људе и да их зато позивају да "као њихови претходници у кључним тренуцима наше историје буду уз народ и помогну да се глас за истину и правду чује јасно и достојанствено".
У писму епископима и свештеницима Српске православне цркве, поглаварима и представницима Римокатоличке цркве, Исламске заједнице, Јеврејске заједнице, протестантских цркава и осталих верских заједница, студенти су навели да их је трагедија у којој је страдало 15 грађана у урушавању надстрешнице у Новом Саду дубоко потресла и освестила потребу за заједничком акцијом.
"Наша одговорност као младих људи јесте да станемо у одбрану оних који долазе после нас, али знамо да је снага заједништва оно што доноси промене", додају студенти у блокади и истичу да је више него икад потребна слога јер њихов глас покушавају да угуше, намере искриве и протест окаља.
"Ми нисмо против - ми смо за боље сутра, за друштво у којем сваки човек, без обзира на своје уверење, живи достојанствено и без страха", кажу студенти.
Студенти образлажу да су свесни да вера не припада ниједној политичкој страни, као ни њихова борба иако их многи злоупотребљавају и својатају.
"Зато вас не позивамо да бирате страну, већ да учините оно што ваша мисија налаже - да будете уз свој народ, да заштитите младе и помогнете да све протекне у миру", закључили су студенти.
Запослени Апотекарске установе Ужице окупили су се у 11.30 испред државне апотеке "Липа" како би исказали своје незадовољство поводом уласка у процес ЈПП коме је, истичу, у интересу да угаси апотеке у јавној својини.
Извршни одбор САНУ: Снажна подршка мирној студентској борби
Извршни одбор Српске академије наука и уметности саопштио је да с дубоком забринутошћу прати драматичан пораст напетости на друштвеној и политичкој сцени Србије.
ИО САНУ је подсетио на ставове које је изнело више одељења и одбора Акадмије, па и сам Извршни одбор, да студенти, као и сви остали људи у нашој земљи, имају природно и легитимно право да се боре за своју будућност, за боље функционисање државе и институција и праведније друштво.
Како се истиче, Извршни одбор САНУ снажно подржава настојање студената да се та њихова борба, укључујући протесте и друге облике изражавања незадовољства и захтева, одвија мирно и у складу са академским достојанством и цивилизацијским нормама које они на тај начин промовишу.
Извршни одбор апелује на све актере на политичкој и јавној сцени да се тај дух студентског протеста у предстојећим догађањима у потпуности поштује и очува.
(САНУ)
Окупљање суботичких паора са тракторима у знак подршке колегама
Чланови Удружења пољопривредних произвођача Суботице окупили су се са тракторима у насељима Мала Босна и Стари Жедник код Суботице у знак подршке својим колегама који су синоћ са студентима, кренули на протестни скуп у Београду.
Паори који су тракторе паркирали покрај пута, наводе да ће у случају било каквог спречавања њихових колега да стигну у главни град на студентски протест, блокирати биковачку петљу у близини ауто-пута Суботица-Нови Сад.
Суботички пољопривредници за сутра најављују скуп подршке студентском окупљању у Београду, тако што ће од 11 до 13 часова са просветарима, ученицима и студентима у блокади и грађанима Суботице блокирати биковачку петљу на западној обилазници око града која води до граничног прелаза Келебија, односно према ауто-путу Суботица-Нови Сад.
Декани новосадских факултета: Надлежни да заштите све који мирно траже испуњење студентских захтева
Декани факултета Универзитета у Новом Саду апеловали су на надлежне институције да заштите све чланове академске заједнице, као и грађане који мирно захтевају испуњење студентских захтева.
Како су навели, забринути због све учесталијих иступања представника власти са упозорењима на могуће инциденте током одржавања студентског и грађанског протеста сутра у Београду, декани факултета Универзитета у Новом Саду, апелују на надлежне институције да заштите све чланове академске заједнице, као и све грађане који мирно захтевају испуњење студентских захтева.
"У том духу, у потпуности подржавамо саопштење проширеног Ректорског колегијума Универзитета у Београду од четвртка", додаје се у саопштењу.
Ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић поручио је у четвртак да у суботу током студентског протеста треба да се избегну сукоби, уместо, како је оценио, да се најављују и подстрекавају.
(Фонет)
После одавања поште, Шапчани се придружили Новосађанима на путу ка Београду
Уочи сутрашњег великог скупа у Београду, шабачки матуранти и студенти, подржани просветарима и вршњацима из Новог Сада који су бициклима синоћ стиги у Шабац, организовали су и данас блокаду центра града на раскрсници код библиотеке.
После одавања поште страдалима испод надстрешнице, петнаестоминутном тишином, прочитано је Писмо родитељске солидарности.
У писму се наводи да родитељи, али пре свега слободомислећи људи, изражавају подршку захвалности студентима и средњошколцима у борби за будућност у правној уредјеној држави, доследној вековним жртвама човека за слободу, истину и правду. Како се додаје, родитељска дужност је да уче децу исправним вредностима“.
По завршетку блокаде, бициклистима из Новог Сада, на путу до Београда, придружили су се и бициклисти из Шапца.
Петанест минута тишине у Чачку за настрадале у Новом Саду
Као и ранијих дана Чачани су петнаестоминутом тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије.
Накратко је била блокирана и раскрсница испред школе.
Финиш студентског марша, вечерас дочек на Теразијама
Студенти широм Србије који пешке и бициклима долазе на сутрашњи велики протест "15. за 15" стижу вечерас у Београд, где ће им од 19.30 бити приређен свечани дочек на Теразијама.
Онима који долазе вечерас у главни град обезбеђен је смештај у зградама факултета, али и неким средњим школама.
Studenti su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Uoči najavljenog skupa za 15. mart u Beogradu pod sloganom "15. za 15", studenti u blokadi su krenuli iz više pravaca peške ka glavnom gradu. Iz Subotice su krenuli 8. marta, a iz Niša u nedelju, 9. marta iz gradova Zapadne Srbije 10. marta.
Studenti su nastavili sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 15 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
Novi veliki skup najavljen je u Beogradu, za 15. mart.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Коментари