уторак, 11.03.2025, 05:50 -> 06:01
Извор: РТС
Pametni satovi su korisni, ali i opasni za decu – šta savetuju stručnjaci
Pametni satovi su vrlo popularni među decom, a i roditelji ih vole, pre svega zbog toga što u svakom trenutku mogu da znaju gde im se deca nalaze. Saša Živanović, penzionisani načelnik Odeljenja za visokotehnološki kriminal MUP-a, navodi za RTS da roditelji moraju biti svesni potencijalnih bezbednosnih rizika koji prate taj sve prisutniji uređaj.
Pametni satovi za decu postaju sve popularniji u srpskim domovima, ali sa njima dolazi i potreba za oprezom.
Saša Živanović, penzionisani načelnik Odeljenja za visokotehnološki kriminal MUP-a, upozorava da pametni satovi mogu predstavljati i veću opasnost od očekivane.
"Taj sat je u suštini mini računar na ruci deteta i može biti zloupotrebljen. Ako sat ima kameru i mikrofon, treće lice može aktivirati te funkcije i slušati šta se dešava oko deteta", objašnjava Živanović.
Bezbednost podataka je ključna
Ističe da roditelji moraju biti svesni potencijalnih bezbednosnih rizika koji prate ovaj sve prisutniji uređaj.
"Pametni satovi mogu biti veoma korisni, ali roditelji se često vode marketinškim porukama, a ne bezbednosnim aspektima. Jedan od glavnih problema je što jeftiniji modeli često ne koriste enkripciju podataka, što ih čini podložnim presretanju", objašnjava Živanović.
Ova bezbednosna rupa omogućava da treće strane lako dobiju pristup podacima kao što su istorija kretanja deteta.
Đivanović navodi primer iz Kine, gde je na Darknetu objavljena baza podataka sa više od 10 miliona informacija, koja je nastala upravo zbog ovih bezbednosnih propusta.
Kakav sat kupiti
Komentarišući bezbednost koja dolazi uz sertifikate pametnih satova, Živanović naglašava da, iako nema apsolutne sigurnosti u sajber prostoru, ali da dobar sertifikat može značajno povećati bezbednost.
"Sertifikat ne garantuje apsolutnu bezbednost u sajber prostoru, ali svakako obezbeđuje veliku zaštitu. Sve zavisi od toga kakav ste sat kupili, koji GPS prijemnik on koristi i koje sve funkcije ima", objašnjava Živanović.
Dodaje da je važan i pristup internet mreži, kao i mogućnost instaliranja aplikacija. Savetuje da se izaberu jednostavni modeli sata koji ne nude preterane funkcije, kao što su kamera i mikrofon, jer oni mogu biti zloupotrebljeni.
"Ja lično više podržavam satove koji imaju opciju da deca mogu da primaju pozive samo od 4-5 odabranih brojeva telefona. To je najbezbednija opcija, pogotovo za predškolsku i ranu školsku decu. Ako sat ima kameru i mikrofon, obavezno ih treba onemogućiti. Takođe, pametni sat treba da ima sertifikat za bezbednu razmenu podataka", kaže Đivanović.
Prethodno, pre nego što se detetu da pametni sat, veoma je važno da se sa njim obavi razgovor o pravilnom korišćenju ovog uređaja. Kako objašnjava, roditelji treba da definišu jasna pravila.
"Znači kako dete da reaguje ako nekim slučajem dobije poziv od nepoznatog broja. Znači definisati da taj pametni sat prima samo pozive sa liste koja je ubačena u taj sat. Znači to je od roditelja, familije ili koga već oni definišu", kaže Živanović.
Živanović ističe da je važno naučiti dete kako da koristi SOS panik taster i kada da se aktivira.
"Znači, u kojim situacijama? Ako se izgubi, ako mu neko preti, znači ako je u nekoj opasnosti, ako mu neko prilazi i bilo šta da sumnja, a ne da bezveze koristi taj panik taster", objašnjava Živanović.
Edukacija dece i roditeljski nadzor
Ističe važnost discipline u korišćenju pametnih satova, posebno kada su u pitanju funkcije kao što su igrice ili korišćenje sata u kasnim večernjim satima.
"Dete ne treba da koristi pametni sat za igranje igrica. To nije njegova primarna namena i može ometati koncentraciju i vreme koje dete provodi na učenju ili drugim aktivnostima", objašnjava Živanović.
On dodaje i da sat ne treba da se koristi posle 21 časa.
"Kada je vreme za spavanje, pametni sat treba da bude isključen ili ostavljen na mestu gde neće ometati odmor deteta", savetuje on.
Prema Živanoviću, pored odabira sata, ključna je i edukacija dece o odgovornom korišćenju pametnih satova.
"Mi moramo biti pametniji od tih pametnih satova. Treba da naučimo decu šta sve može da se desi ako ne koriste sat na pravi način i kako treba da reaguju u različitim situacijama", ukazuje Živanović.
Rizici zloupotrebe i marketinške poruke
Roditelji su se već suočavali sa problemom kada su deca primala reklamne poruke, uključujući i one od kladionica, na pametne satove.
"Te poruke su neetične i mogu biti opasne za decu. Zato je važno osigurati da sat ima mogućnost blokiranja takvih notifikacija“, ističe Đivanović.
Roditelji kao stub bezbednosti
Naglašava da su roditelji ključni u stvaranju bezbednog okruženja za svoju decu u digitalnom svetu. Ukazuje da oni trebaju aktivno učiti decu kako da se zaštite od opasnosti koje vrebaju u digitalnom prostoru, kao što su sajber napadi, lažne reklame i zloupotrebe privatnih podataka.
"Jedan od najvećih izazova današnjice je uvođenje dece u sajber svet na siguran način. Poverenje i rad sa detetom ne stiču preko noći, već je to dugotrajan proces koji zahteva stalnu edukaciju", kaže Živanović.
Podseća da je osnova bezbednosti upravo edukacija i stalna priprema.
"Svi saveti koji su potrebni za bezbedno korišćenje pametnih satova dostupni su na internetu. Dovoljno je samo da se potraži informacija", zaključio je Živanović.
Pametni satovi kao spas u kritičnim situacijama
Pametni satovi, iako predstavljaju korisne uređaje za praćenje kretanja i komunikaciju s decom, nose sa sobom i neke značajne opasnosti. Ove opasnosti mogu biti tehnološke i bezbednosne prirode, a roditelji bi trebalo da budu upoznati s njima kako bi mogli da zaštite svoje najmlađe.
Uroš Stanojević ide u drugi razred, pametni sat je počeo da nosi kada je krenuo u školu.
"Ono što bih posebno volela da istaknem je zašto je pametni sat koristan. Kao i svi uređaji, vrlo je bitno da ih pametno koristimo. Za decu je najvažnije da imaju sigurnost, da znaju da mogu da pozovu roditelje ili nekoga iz te liste kontakata u svakom trenutku, da mogu da pošalju SOS ako se nađu u neprijatnoj situaciji. Ali ono što bih pre svega istakla kao najvažniju stvar jeste da dete pre polaska u školu mora napamet da zna brojeve telefona mame i tate u slučaju da se baterija na satu isprazni da mogu da zaustave nekoga na ulici te zamole da se pozovu roditelji", navodi Bojana Stanojević, majka.
Roditelji u svakom trenutku mogu da znaju gde im se nalazi dete. Ta funkcija pametnog sata naročito je korisna kada deca idu u školu ili na igralište.
Pavle Andrijević u imenik pametnog sata ima i brojeve drugara. Najčešće ga nosi kada ide u školu, na rekreativnu nastavu, ali i kada ide napolje da se igra.
"Nama je najbitnije da možemo uvek da dobijemo kada se igra sa drugarima, da možemo da ga pozovemo, da se čujemo i da on može nama da se javi u svako doba ako ima nekih problema", zaključuje Marko Andrijević, otac.
Коментари