Читај ми!

Stipendije EPS-a za mlade inženjere – šta studenti najčešće pitaju zaposlene

Energetska preduzeća suočavaju se sa nedostatkom stručnog kadra. EPS je objavio konkurs za stipendiranje studenata tehničkih fakulteta. Ugovor pruža šansu ne samo za stručnu praksu već i za mogućnost zaposlenja.

Mladi inženjeri tehničkih fakulteta na ovonedeljnom Sajmu energetike mogli su da se upoznaju sa radom i mogućnostima koje pruža najveća energetska kompanija u zemlji. Trideset studenata koji prođu konkurs, EPS će stipendirti sa 35.000 mesečno.

"Ima dosta toga gde može da se pronađe jedan sudent elektroenergetike koji je željan napredovanja. Mislim da je ovo odlična prilika“, rekao je Nikola Lapčević, student Elektrotehničkog fakulteta.

"Mislim da su uslovi korektni i za mlade studente nisu opterećujući, nema mnogo dokumentacije kao kod nekih drugih stipendija i mislim da uopšte nije teško da se kokuriše", smatra Jelena Balšić, studentkinja Elektrotehničkog fakulteta.

Od zaposlenih traže savet, a najčešće pitaju – šta treba da znamo osim onog što učimo na fakultetu, da bismo bili spremni za posao?

"Na fakultetu smo se bavili samo tehnikom, a ono što nas je sačekalo u prvim danima posla bila je tehničko-pravna regulativa. Tako da sam ih upozorio da bi trebalo i to malo da prođu pre nego što se zaposle“, kaže Aleksandar Latinović, šef Službe za unapređenje sistema elektrana, nekadašnji EPS-ov stipendista.

"Ove godine objavljujemo konkurs za stipendije za studente završnih godina osnovnih studija i za studente koji prvi put upisuju master studije. I ove godine smo dali prednost tehničkim fakultetima, pre svega studentima Elektrotehničkog, Mašinskog, Građevinskog i Rudarsko-geološkog fakulteta“, navela je Hristina Radovanović, izvršna direktorka za ljudske resurse u EPS-u.

Inače, taj kadar i sve traženiji i sve plaćeniji u svetu, a deficit je posebno vidljiv u našem regonu. Nije tajna da naši studenti elektrotehnike imaju ponude od stranih kompanija već tokom studiranja.

"Potrebni su sveži kadrovi da bi energetsku traziciju postavili na pravi put, da bismo te poslove realizovali. Inženjerski kadar kojim raspolažemo nije dovoljan da se to uradi. Znači, fakulteti tehničkih profila moraju upisivati više studenata i moraju izbacivati više kvalitetnih kadrova koji će moći energetsku tranziciju da iznesu“, rekao je prof. dr Nikola Rajković, predsednik Saveza energetičara.

A poslednju deceniju najveću potražnju za inženjerskim kadrovima u Evropi beleži sektor obnovljivih izvora energije i zelene tehnologije. Među najplaćenijima su i radnici koji rade na ugradnji solarnih panela jer ih nema dovoljno na tržištu.

уторак, 12. август 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом