Osuđenici obnovili crkvu u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, hram iz doba Austrougarske
U Kazneno-popravnom zavodu u Sremskoj Mitrovici, najvećem u Srbiji, izgrađena je pravoslavna crkva. Krst i zvona koji će narednih dana biti postavljeni, blagoslovio je episkop sremski Vasilije, a ceremoniji osveštavanja prisustvovali su i osuđenici koji su gradili hram.
U mitrovačkoj kaznionici, još u vreme Austrougarske, postojao je hram koji je posle Drugog svetskog rata pretvoren u Dom kulture. Taj objekat je danas rekonstruisan i dograđen u crkvu svete Petke, zahvaljujući radu i prilozima zaposlenih i osuđenika koji su se na gradilištu obučili za nove poslove.
"Naučio sam pikovani kamen. To mi je jedino što sam naučio da radim i hvala čoveku što me uči", zahvalan je osuđenik J. K.
I drugom A. J. je veoma drago što je učestvovao u izgradnji jednog pravoslavnog hrama koji, kako kaže, ima i nosi sa sobom neke strašne stvari iz prošlosti.
Crkva spomenik i svedočanstvo istorije
Kako se čulo na osvećenju hrama, on nije samo arhitektonski spomenik, već i svedočanstvo da su pravoslavci imali ključnu ulogu u upravljanju ovim zatvorom.
"Za pokajanje i za pokoj duše svih stradalih tokom prošlog veka, odnosno dva svetska rata ovde u mitrovačkoj kaznioni, da na neki način odamo počast tim ljudima koji su nevino stradali, a bili su krivi samo zato što su pravoslavne veroispovesti", poručuje Aleksandar Alimpić, upravnik KPZ Sremska Mitrovica.
Sa verskim pravima lakša reintegracija
Zakon predviđa da osuđenici ostvaruju i svoja verska prava, a iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija naglašavaju da iskustvo govori da se uz pomoć crkve lakše reintegrišu u društvo.
"Mi imamo 98,5 odsto pravoslavnih hrišćana koji su na izdržavanju kazne. Međutim i sve ostale veroispovesti koje imaju potrebu da praktikuju neke svoje verske obrede, mi smo u obavezi da im to omogućimo i to i radimo", ističe Dejan Carević, direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
Sveštenik Dalibor Čolić, kaže da svake nedelje tu imaju bogosluženja.
"Sada, doduše u vanrednim okolnostima, i imamo improvizovani hram. Međutim, nadamo se da ćemo već sledeće godine ovaj hram završiti", navodi Čolić.
U novom hramu sremske eparhije predstoji freskopisanje. Za brz završetak radova je, kažu u zavodu u Sremskoj Mitrovici, najzaslužniji veliki odziv osuđenika, radnika, ali i privrednika i crkve.
Коментари