Читај ми!

"Svet u Srbiji" okupio studente od Azije do Južne Amerike - uče srpski, polažu prijemni i upisuju željeni fakultet

Već 12 godina je Studentsko odmaralište "Radojka Lakić" na Avali početna stepenica u obrazovanju stranih studenata u okviru programa "Svet u Srbiji". Pošto tu nauče i dobiju potvrdu da su savladali srpski jezik, polažu prijemni na nekom od naših fakulteta i upisuju željene studije.

Stigli su iz Azije, Afrike, Južne Amerike. Dvesta petnaest studenata uči srpki jezik pet sati dnevno. Predavači su im profesori Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

"Došao sam u Srbiju 2. marta, počeli smo da učimo srpski jezik. Završićemo krajem jula, i posle toga imaćemo ispit iz srpskog. Srpski jezik nije težak, ali treba mnogo učenja. Mislim da je dva sata svakog dana dovoljno, ali zavisi od čoveka do čoveka", navodi Ali Almui iz Sirije.

Masindi Museta iz Južne Afike želi da studira menadžment na Fakultetu organizacionih nauka.

"Srpski jezik je vrlo težak. Ponekad imam problem na času. Na primer, imam problem sa padežima, oni su najteži za mene. Treba mi vreme ponekad, ali ja razumem šta govore profesori", dodaje Museta.

Nastavu u studentskom odmaralištu "Radojka Lakić" na Avali pohađaju već pet meseci.

"Izazovi dolaskom ovolikog broja studenata su izuzetno veliki. Pogotovo što dolaze iz različitih zemalja imaju različite kulture. Mi se ovde trudimo da im zaista budemo dobri domaćini, i to je ono što je najbitnije. Želimo da oni našu zemlju, grad Beograd, i studentsko odmaralište shvate kao drugu kuću. Ovde dok su na Avali, to je i svojevrsna socijalizacija te dece, na uslove ovde kod nas u zemlji", navodi Miloš Radosavljević iz ustanove Studentsko odmarališe Beograd.

Stipendisti su Vlade Srbije.

"Vlada Republike Srbije realizuje konkurs "Svet u Srbiji" preko dva resorna ministarstva - Ministarstva prosvete i Ministarstva spoljnih poslova. Pored toga što imaju zagarantovan smeštaj i ishranu i časove srpskog jezika ovde u odmaralištu na Avali, oni imaju svoje mesečne stipendije koje imaju tokom boravka u Srbiji", dodaje Radosavljević.

Najčešće studiraju medicinu u Beogradu i Novom Sadu

Nur Almasli iz Sirije želi da studira medicinu.

"Znam, to je težak fakultet, ali moguće ga je završiti", kaže Almasli.

Njegov kolega u odmaralištu, student iz Zambije navodi da je odlučio da studira u našoj zemlji zato što je, kako kaže, Medicinski fakultet u Srbiji jedan od najboljih u svetu.

"Ja želim da studiram molekularnu biologiju. Izabrala sam da sudiram u Srbiji zato što ja volim da učim nove jezike i nove kulture", kaže Ema Filiks sa Svete Lucije.

Flora Bomet iz Kenije navodi da želi da studiram geografiju.

"Želim da studiram u Srbiji jer je Srbija lepa zemlja", dodaje ona.

Najčešće studiraju medicinu - u Beogradu i Novom Sadu. A kada se po završetku studija vrate u svoju zemlju, svojevrsni su promoteri naše zemlje i kulture.

понедељак, 28. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом