Читај ми!

Oko - Koja je uloga medija sa nacionalnim frekvencijama i kako se izveštavalo o dva velika skupa u Srbiji

Dve kolone kišobrana građani Srbije gledali su krajem prošle nedelje na ulicama Beograda a kako su o tome izveštavali mediji bila je tema "Oka". Istoričar Predrag Marković smatra da u doba digitalizacije zemaljska frekvencija nije toliko značajna i da bi nacionalnu frekvenciju dao svima. Novinarka Ljiljana Smailović kaže da su opozicioni mediji snažniji od same opozicije, dok učesnik protesta "Srbija protiv nasilja" Savo Manojlović smatra nacionalnu frekvenciju ne smeju da imaju mediji koji promovišu nasilje i agresiju.

Komentarišući izveštavanje medija o dva mitinga novinarka Ljiljana Smailović je rekla sa je Pink direktno prenosio miting "Srbija nade“ dok ga je N1 sve vreme komentarisao. Kada je sutradan održavan protest "Srbija protiv nasilja" RTS je Dnevnik 2 počeo vešću o dešavanjima na KiM, druga vest je bila najava sastanka Saveta za nacionalnu bezbednost a zatim o prstenu oko RTS-a sa izveštajima reportera ispred zgrade.

Sava Manojlović kaže da nije gledao RTS tokom mitinga "Srbija nade“ jer se odmah uputio na sever KiM da podrži srpski narod.

Istoričar i funkcioner SPS-a Predrag Marković kaže da je najvažnije što su oba mitinga prošla bez incidenata ali i da se politika ne meri prema najvijačkom delu kakvi su mitinzi.

Očekivanja od RTS-a kao javnog servisa uvek veća

Manojlović ističe da je RTS javni servis koji plaćaju građani Srbije, a čije je izveštavanje pod pritiskom vlasti, i da protest građana može da se tumači i kao jedan vid podrške.

"Očekivanja od RTS-a su znatno veća jer su druge nacionalne frekvencije bukvalno otete. Nisam rekao da RTS promoviše nasilje i agresiju. Ja nisam organizator protesta, ali ih podržavam. Smatram da je dobro što je RTS prenosio protest, i da je to korak u dobrom pravcu. Ponavljam da su očekivanja od RTS-a, kao javnog servisa svih građana, velika", rekao je Manojlović.

Smajilović kaže da je dozvoljeno rugati se i kritikovati novinare ali to ne znači da kritika RTS-u nije preterana.

"Mnogi izlaze sa zahtevima da se pogase mediji koji im se ne dopadaju. To mi se ne sviđa kao i način kako pojedini mediji i njihovi gosti govore o pristalicama režima. Proglašavati medije odgovornim za masovna ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar“ i u okolini Mladenovca je grozno", rekla je Ljiljana Smailović.

Marković kaže da je napadati RTS zbog nekih serija nepravedno i isto kao napadatiga zbog emitovanja filma "Kum".

"RTS je veliki stub naše države, uz sve mane, gde biste inače npr. slušali džez?  Meni su sumnjivi privatnici, ja više verujem javnom servisu, uz sve njegove mane. Ono za šta ja plediram je da se nacionalni servisi čuvaju po svaku cenu, a imamo ih dva, jer je to veliko blago kulture i društva koju mi sada ugrožavamo političkim pritiscima", istakao je Marković.

Ko i kako relativizuje

Manojlović kaže da je relativizacija porediti tviter nalog opozicionog političara i predsednika države koji svakodnevno ili bar jednom nedeljno ima direktno obraćanje.

"Isto je i poređenje televizija koje imaju nacionalnu frekvenciju, koja je javno dobro, i televizija koje to nemaju. Uz to su ti isti kanali sa nacionalnom frekvencijom promovisale nasilje i agresiju. Kada insitucije ne rade svoj posao onda se to preliva na ulicu i zato imate proteste", rekao je Manojlović.

Marković kaže da bi svima dao nacionalnu frekvenciju.

"Nacionalna frekvencija nije magični štapić koji bi spasio neke televizije sa niskom gledanošću, imali smo takve primere u prošlosti. U doba digitalizacije ta tzv. zemaljska frekvencija nije toliko bitna kao što je nekada bila", tvrdi Marković.

Smailović kaže da argument da je ubica voleo Kristijana Golubovića, koji je bio jedan od učesnika  rijalitija Pink-a i onda tražite gašenje te televizije, nalik je kada to što je ubica iz Norveške Brejvik voleo neke Srbe koristite kao argument protiv Srba.

"Kada god se neko žali na relativizaciju imate posla sa ljudima koji ne žele da se isti princip primenjuje za sve. Kada nešto radi N1 onda je to ok jer nemaju frekvenciju i potlačeni su od države, a kada to radi RTS onda je to horor. Kada Vučić nešto kaže, on je predsednik države, i ne možeš sa tim da porediš Lutovca. Ko god ne želi da se primeni jedan kriterijum i da se ljudi mere istim standardima i da se iste stvari zovu istim imenom, onda kažu to je relativizacija", rekla je Ljiljana Smailović.

Manojlović kaže da niko ne pravi direktnu vezu između rijalitija i ubistava, ali da televizije koje imaju nacionalnu frekvenciju ne smeju da kroz program promovišu nasilje, a svedoci smo da je toga bilo.

Koliko su nacionalne frekvencije bitne

Marković kaže da veliki mediji gube uticaj i zato borba za frekvencije nije mnogo bitna.

"Ne verujem da bi N1 ili Nova značajno povećai svoju gledanost i sa nacionalnom frekvencijom", smatra Marković.

Smatra i da je pretplata za javni servis kod nas sramno niska, manja nego i u Republici Srpskoj a deset puta manja nego u Hrvatskoj.

Sagovornici "Oka" izlaz iz situacije u kojoj se društvo trenutno nalazi vide različito, kao i stanje u medijima.

Savo Manojlović kaže da je rešenje da institucije konačno počnu da rade

Ljiljana Smailović kaže imamo snažne opozicione medije koji su snažniji od naše opozicije, a predrag Marković ponavlja da bi svima dao frekvencije jer bi se onda preispitao i alibi opozicije da nije uspešna jer nema nacionalnu frekvenciju.

недеља, 27. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом