уторак, 11.04.2023, 06:00 -> 12:02
Извор: РТС
Аутор: Оливера Петровић Стојанчић
Praksa za medicinare obavezna, ali ne i plaćena - na potezu Ministarstvo finansija
Postoje dve mogućnosti plaćene prakse - preko Nacionalne službe zapošljavanja. Godišnje to iskoristi oko 13.000 mladih, iako samo sa evidencije nezaposlenih 40.000 ima potrebu za tim. Poseban problem imaju oni kojima je praksa obavezna, poput medincinara.
Posle u najboljem slučaju, šest godina studija na Medicinskom fakultetu, sledi obevezan staž. On nije plaćen i traje pola godine.
"Mi gubimo pravo na finansiranje od strane stipendija i kredita, a mimo toga nismo u mogućnosti da radimo bilo šta drugo, jer smo u obavezi da na stažu provedemo 40 sati nedeljno", kaže Marko Stjepanović, student 6. godine Medicinskog fakulteta u Beogradu.
"Sve što ja mogu da uradim je da insistiram na tome da se to zaista plati. Ne treba doktori da rade besplatno, i staž sestara isto tako je besplatan, ta deca ne dobijaju nikakav novac i onda se čudimo što odlaze da rade u kafićima, a neće u bolnicama i intenzivnim negama", rekla je Danica Grujučić, ministarka zdravlja.
Više od 9.000 mladih različitih struka, trenutno je radno angažovano preko programa "Moja prva plata", uz naknadu do 30 hiljada dinara. Za stručnu praksu to je nešto niži iznos, i kroz nju je prošle godine prošlo tri hiljade diplomaca. Za ovu godinu, u toku je konkurs za poslodavce koji bi da angažuju mlade, najčešće za proizvodne i uslužne delatnosti.
Zoran Martinović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje rekao je da je najveći broj za srednju stručnu spremu, oko dve trećine praktično pripada srednjoškolcima.
Kod oba programa od potreba poslodavca zavisi koga će angažovati i za šta. Uz privatan sektor na konkurs mogu da se jave i državne službe.
"U prošloj godini smo imali preko 140 doktora medicine koji su bili uključeni u programe Moja prva plata i stručne prakse, oni nisu imali prethodno radno iskustvo", istakao je Martinović.
Ipak, do 1.000 studenata iz različitih generacija, godišnje stekne diplomu lekara, gotovo polovina na beogradskom fakultetu. Resorna ministarka se priseća i svog stažiranja.
"Tada je bila godinu dana staža, bila je plata, ona jeste bila minimalac, ali je bila i mi smo je redovno dobijali", rekla je Grujičićeva.
Ministarstvo zdravlja će izaći sa predlogom da opet bude tako. Na potezu je Ministarstvo finasija od čije računice zavisi hoće li već ova generacija završne godine Medecinskog fakulteta, imati plaćeno stažiranje.
Коментари