субота, 06.02.2010, 07:45 -> 21:44
Mukotrpno odvikavanje od droge
Samo jedna državna ustanova za lečenje bolesti zavisnosti postoji u Srbiji. U Drajzerovoj u Beogradu do sada se lečilo više od 12.000 narkomana, njih čak 70 odsto iz Beograda. Procenjuje se da u Srbiji ima oko 100.000 narkomana.
Slovenija sa skoro četiri puta manje stanovnika od Srbije, ima 18 zdravstvenih centara za lečenje narkomanije. U našoj zemlji, za sada, postoji samo jedna državna ustanova za lečenje bolesti zavisnosti, u Drajzerovoj ulici u Beogradu
Tek nedavno, klinički centri u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu počeli su da se bave ovom problematikom.
Put odvikavanja od droge dug je i mukotrpan i za pacijenta, ali i za porodicu. Upornost i želja, uz podršku bližnjih, presudni su za izlečenje.
"Treća sreća", kratko je prokomentarisao tridesedvogodišnji heroinski zavisnik, bivši vaterpolista, još jedan povratak u bolnicu u Drajzerovoj. Na put droge, kaže, vratila ga je smrt brata, takođe narkomana.
"Moja poruka mladima jeste da se bave sportom i da izbegavaju ljude koji im šalju loše poruke i koji im poturaju u početku drogu za džabe, a posle, malo po malo, zbog njih propada cela porodica", navodi lečeni zavisnik.
U bolnici u Drajzerovoj do sada se lečilo više od 12.000 narkomana. Najviše iz Beograda, čak 70 odsto.
Direktorka Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti Jasna Daragan-Saveljić upozorav da je u prvoj fazi odvikavanja veliki procenat onih koji se oslobode fizičke zavisnosti, međutim da, što su zahtevniji programi, broj izlečenih pacijenata opada.
Oko 100.000 narkomana u Srbiji
U manastirskim komunama, radna terapija i duhovno isceljenje osnovne su metode lečenja. Za razliku od mučnih scena prebijanja lopatom u centru Crna Reka, koje su izazvale burne reakcije javnosti, slika u komuni pri manastiru Kovilj potpuno je drugačija.
"Osnovna poruka je da svaki od tih momaka i devojaka, koji se nalaze u ovim kampovima pokuša da prepozna čoveka u onome koji je pored njega, čoveka koji je apsolutno ravan njemu i svim svojim snagama služi i žrtvuje se za njega", objašnjava episkop jegarski Porfirije.
Procenjuje se da u Srbiji ima oko 100.000 narkomana. Mnogi od njih, kažu u MUP-u, nisu samo korisnici, već i preprodavci droge.
Načelnik odeljenja za suzbijanje narkomanije i krijumčarenja beogradske policije Dragan Rakić navodi da je u zadnjih nekoliko godina karakteristična pojava novih sintetičkih droga koje su veoma dostupne mladima u Srbiji.
"Tu se pre svega misli na ekstazi i droge amfitaminskog tipa. One su sada u trendu kod mlađe populacije, pre svega se koriste na žurkama i to su u principu stimulativne droge", objašnjava Rakić.
Prema nezvaničnim podacima, u Srbiji se dnevno potroši pola miliona evra na narkotike. I pored zaprećenih zatvorskih kazni od tri do 12 godina za prodaju droge, ona je sve dostupnija.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар