Читај ми!

Bezbedniji sistem centralnog grejanja u KPZ Sremska Mitrovica

Kazneno-popravni zavod u Sremskoj Mitrovici, prva je ustanova Uprave za izvršenje krivičnih sankcija u kojoj se realizuje javno-privatno partnerstvo koje obezbeđuje tehnološki napredan i za životnu sredinu bezbedniji sistem centralnog grejanja. Nova kotlarnica na biomasu za obe strane višestruko je korisna.

Iz skladišta Kazneno-popranog zavoda u Sremskoj Mitrovici, drvna sečka, koja je razgradivi otpad iz njihove drvne proizvodnje, najpre se drobi, a onda odlazi na sagorevanje u modernu kotlarnicu na biomasu. Osim boljeg i ekonomičnijeg grejanja, projekat je omogućio edukaciju i zaposlenje desetak osuđenika.

"Ja sam u zavodu Sremskoj Mitrovica 13,5 godina, mnogo mi znači što sam radno angažovan, stičem neko novo iskustvo i mnogo mi znači i finansijski i psihički. Kotlarnica radi 24 sata, prošao sam obuku, mesec, mesec i po dana, stručni instruktori su mi pokazivali", kaže jedan osuđenik.

Ugovor o javno-privatnom patnerstvu vredan milion i po evra, potpisan je na 15 godina. Privatna kompanija uložila je u kotlarnicu i dotrajalu instalaciju i upravlja postrojenjem. Po isteku ugovora, svojinu preuzima Zavod.

"Praktično zamenjuje jedan prljavi energent - mazut koji je imao ozbiljna isparenja ugljen-dioksida i sumporna isparenja. Sa biomasom smanjuje se 1.400 tona emisija ugljen-dioksida godišnje i u potpunosti eliminiše sumpor, i time se u značajnoj meri doprinosi zaštiti životne sredine", objašnjava Đorđe Popović, generalni direktor kompanije "Resalta".

"Kvalitetno grejanje za 20.000 kvadrata, 2.000 osuđenika i 650 zaposlenih, plus osuđenicima smo obezbedili toplu vodu, omogućili smo da naša radna snaga prolazi obuke, eventualno mogu da nađu zaposlenje u nekim sličnim kotlarnicama, na sličnim projektima", poručuje Aleksandar Alimpić, upravnik KPZ Sremska Mitrovica.

Ono što je posebno,  jeste činjenica da se energent proizvodi u ustanovi čime je zaokružen ciklus u drvnom pogonu i primeni takozvane cirkularne ekonomije.

среда, 14. мај 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом