среда, 16.03.2022, 14:25 -> 16:25
Извор: Танјуг
Pušten u rad portal JISP sa svim podacima iz oblasti prosvete
Portal otvorenih podataka na kojem se nalaze podaci iz Jedinstvenog informacionog sistema prosvete (JISP), a koji na jednom mestu objedinjuje sve informacije o ustanovama i zaposlenima unutar obrazovnog sistema naše zemlje, kao i o učenicima i studentima, pušten je u rad.
Premijerka Ana Brnabić je podsetila da je 2019. godine počelo da se radi na portalu otvorenih podataka na kojem se nalaze podaci iz Jedinstvenog informacionog sistema prosvete (JISP) i istakla da je taj sistem najbolja i najvažnija reforma u obrazovnom sistemu u poslednjih nekoliko decenija.
Navela je da taj sistem uključuje sve aspekte prosvete - broj učenika, zaposlenih, školskih objekata, šta sve ti objekti sadrže, iz kojih škola učenici idu na dalje školovanje, da li se upisuju u gimnazije ili srednje stručne škole, da li i u kolikom procentu napuštaju školovanje, da li se nakon srednjih škola upisuju na visokoškolske ustanove ili odmah idu na tržište rada i ako idu koliko čekaju na posao, da li se zapošljavaju u sektoru za koji su i učili, kolika im je prosečna prva plata...
Kada je reč o visokoškolskim ustanovama, na portalu se nalaze podaci koliko je prosečno vreme studiranja na svakoj od tih ustanova, koliko čekaju na posao kada završe školovanje, da li se zapošljavaju u oblasti za koju su stuidirali...
Brnabićeva je navela da je sve to povezano sa Centralnim registrom obaveznog socijalnog osiguranja i dodala da se na taj način po prvi put dobija veza između prosvete i obrazovnog sistema i privrede.
"Sa jedne strane imamo mlade ljude koji ne mogu da nađu posao, a sa druge strane privredu koja ne može da nađe kvalitetne ljude. Ovo je sistem koji će to povezati i naći ćemo rešenje za ove probleme", rekla je Brnabićeva.
Navela je da od prošle godine svaki učenik koji se upiše u osnovnu školu dobija svoj Jedinstveni obrazovni broj i dodala da su ti podaci anonimizovani.
"Mi ne znamo koja je to osoba kako bi zaštitili lične podatake građana, ali znamo statistički iz koje škole ta deca idu, šta rade dalje, koliko smo uložili novca u obrazovanje po glavi stanovnika i posle koliko vremena nam se taj novac vratio i da li smo kao država dobro investirali u naš obrazovni sistem jer ako nismo treba nešto da promenimo", objasnila je Brnabićeva.
Premijerka je istakla da ovaj sistem pomaže i zaposlenima i podsetila na višedecenijski problem da su ljudi u prosveti bili i po više godina zaposleni na određeno vreme.
"U mandatu prethodne vlade sam rekla da to mora da se reši i to smo u najvećoj meri rešili ili rešavamo, ali po prvi put sada možemo da vidimo tačan broj zaposlenih na neodređeno, određeno i po nekom drugom tipu ugovora", rekla je Brnabićeva.
Ružić: Digitalizacija duboko ukotljena u obrazovni sistem
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić rekao je da je digitazlizacija nije samo tehničko-tehnološki, već društveni proces koji štedi vreme, resurse, sredstva i upravu čini uslužnom i pravim servisom građana.
Naveo je da je digitalizacija duboko ukotljena u obrazovni sistem i da se odvija na tri koloseka, a pre svega putem kreiranja elektronskih servisa za građane poput elektronskog upisa u vrtića, osnovne i srednje škole što je omogućeno u prethodnom periodu.
"To svakako ruši pre svega birokratske barijere, omogućava se efikasno pružanje usluga i na takav način se vraća poverenje građana u efikasnu upravu", rekao je Ružić.
Drugi pravac delovanja je uvođenje novih tehnologija koje su pre svega alati u izvođenju nastave i unapređivanje digitalnih kompetencija i kod nastavika i kod učenika, naveo je Ružić i dodao da je treći kolosek digitalizacija procesa rada i upravljanja samim sistemom.
Istakao je da JISP predstavlja temelj za modernizaciju upravljanja i omogućava donošenje odluka na osnovu relevantnih i egzaktnih podataka, racionalizaciju finansiranja, smanjenje administrativnog opterećenja...
Prisutnima su se obratili direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović i Ankica Savić iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja koja je rekla da je JISP "živ" sistem odnosno da se podaci koje sadrži svakodnevno ažuriraju.
"Konstantno radimo na njegovom unapređenju i planiraju se određene nadogradnje kako bi bio što funkcionalniji i efikasniji sa ciljem da što bolje koristi građanima, institucijama i ostalim zainteresovanim stranama", rekla je Savićeva.
Коментари