Читај ми!

Stočari iz beogradskih opština mogu da računaju na veću podršku iz gradske kase

Stočarska proizvodnja u Srbiji godinama beleži pad. Broj goveda i svinja se u odnosu na pre tri decenije prepolovio. Niske otkupne cene mleka i mesa i porast cena stočne hrane demotivišu proizvođače, pa je sve više onih koji napuštaju tov i proizvodnju mleka. Kako bi se situacija popravila država iz godine u godinu povećava budžet za poljoprivredu, a stočari iz beogradskih opština mogu da računaju i na veću podršku iz gradske kase.

U čitavoj zemlji stočarstvo je u opadanju, pa je tako i u oborima i štalama prestonice. Ipak, najuporniji stočari se hrabro nose sa problemima i nepovoljnim odnosom cene sirovina i njihovih proizvoda. Krave, junad, ovce, svinje gaje se u Mladenovcu, Lazarevcu, Sopotu, Barajevu, Obrenovcu, Batajnici, Ugirnovcima, Surčinu...

"U najvećoj meri se odnosi na tov jagnjadi tj. na proizvodnju mesa, skoro u tragovima je proizvodnja mleka, što se tiče ovčarske proizvodnje. Kada je u pitanju govedarstvo zastupljenija je proizvodnja mleka, nešto manje proizvodnja mesa, jer i ta cena varira", navodi Dragoljub Krajinović, savetodavac za stočarstvo PSSS Beograd.

Kilogram žive vage junadi je oko 2,5 evra, a jagnjadi oko 400 dinara. Petar Marinković iz Vlaške nadomak Beograda radi kao čuvar u zatvoru, a u poljoprivredi je, kaže, od svoje sedme godine.

"Teško je biti čist poljoprivrednik. Nismo mi Vojvodina da radimo ogromne površine da su velike pare u igri. Za ove naše površine koje radimo nije loše raditi još neki posao pored poljoprivrede. Naše je poskupelo 10-20 odsto, a ulaganja 50 i 100, zavisi o čemu pričamo. Mi smo i u manjoj zaradi sad, iako su i naši proizvodi poskupeli", priča Petar Marinković, poljoprivrednik iz beogradskog selo Vlaška.

Petar u tovu ima 30 junadi i 70 ovaca. Obrađuje 10-ak hektara svoje zemlje i još 30-ak uzetih u zakup. Do sada je koristio podsticaje grada Beograda, a trenutno čeka odgovor resornog ministarstva o povratu polovine novca za kupovinu prednjeg utovarivača.

"Uzimali smo podsticaje za nabavku 30 umatičenih grla prošle godine od grada Beograda i uzimali smo za nabavku nove prikolice pre nekoliko godina isto od grada. Planovi su da zadržim ovu proizvodnju bez nekog povećanja, da je malo unapredimo. Planiramo pravljenje savremenog objekta gde će moći posle miks prikolica da nam lakše bude, zato smo i uzeli taj utovarivač, da bismo radili mašinski, da nema mnogo ručnog rada", dodaje Marinković.

Trenutno u Beogradu ima 60.000 goveda i 200.000 tovljenika. Da bi se pomoglo uzgajivačima povećavaju se izdvajanja iz budžeta grada za subvencionisanje stočarstva.

"Za stočarstvo smo ove godine odvojili 30 miliona. Može da se nabavi 30 umatičenih ovaca ili tri junice. Ove godine će biti olakšano da se konkuriše za podsticaje, jer će moći da konkurišu i ljudi koji nemaju umatičena goveda. Ko ima stoku trebaju mu i traktor i priključne mašine. Ove godine će moći da uzmu i za mešaone stočne hrane, sisteme za izđubravanje...", ističe Savo Pavičić, sekretar za poljoprivredu grada Beograda.

U bruto društvenom proizvodu agrara stočarstvo u Srbiji učestvuje sa 30 odsto, a sve što je manje od 60 posto je karakteristika nerazvijenih zemalja, kažu stručnjaci.

Trenutno u Srbiji ima oko 900.000 goveda i dva miliona i 700.000 svinja, što je dvostruko manje nego pre 30-ak godina. U istom periodu smanjena je i potrošnja mesa po stanovniku sa 65 na 30 kilograma.

субота, 14. јун 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом