Koji su simptomi autizma

Procenjuje se da u Evropi oko pet miliona osoba ima autizam, a da ih je u Srbiji oko dve i po hiljade. Neki od njih imaju i fragilni X sindrom, genetsko oboljenje koje dovodi do neurorazvojnog poremećaja. Beograd je domaćin međunarodne konferencije koja se bavi ovim poremećajima, a koja je okupila oko 130 stručnjaka iz celog sveta. Među njima i vodeće američke lekare koji će posetiti Institut za majku i dete.

Dvanaestoro mališana pregledaće šest lekara, a biće podeljeni u tri tima. Oni su došli u Beograd zahvaljujući lekaru iz Srbije Dejanu Budimiroviću, koji je pre 25 godina otišao za Ameriku.  

Dejan Budimirović kaže za RTS da će biti pregledana deca sa neurorazvojnim poremećajima. 

"Tu je dijagnoza uspostavljena na osnovu analize krvi. Test postoji, radi se na Institutu za majku i dete. U ovom slučaju naš zadatak je da dalje unapredimo tretman ove dece tako što ćemo dalje profilisati težinu bolesti što uključuje da li ta deca i do koje mere imaju dijagnoze autizma", rekao je Budimirović. 

Prema njegovim rečima kada ustanove da dete ima autizam slede intervencije logopeda i terapeuta. 

Ističe da nema tretmana za uzrok ali da postoji sintomatski pristup.

"Sintomatski prustup u ovom slučaju znači da ako deca imaju poremećaj ponašanja, ako je problem njihove interakcije, onda deci treba pomoći da imaju veću pažnju, ako su agresivna ili sklona samopovređivanju da se to umanji ili spreči", kaže Budimirović. 

Napominje da je veoma važno prepoznati rane simptopme neurorazvoja poput poremećaja motorike.

"Ako deca ne prohodaju, nemaju prve korake kao što bi trebalo da ih imaju sa 12 meseci, obično 15, mogu da ih ne naprave do 24 meseca. Nemaju prvu reč sa 12 meseci, mogu da je nemaju do dve godine. Ne spajaju dve reči zajedno čak i do tri godine. To su kardinalni simptomi", zaključuje Budimirović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом