Deca s mentalnim poteškoćama – šta kada roditelja ne bude

Koliko je osoba s mentalnim poteškoćama u Srbiji, nema preciznih podataka. Nema često ni razumevanja za probleme s kojima se suočavaju. Zbog toga roditelji pokreću inicijativu za jačanje sistemske podrške toj deci i njihovim porodicama.

Roditelji su umorni od borbe i traženja podrške od vrata do vrata. Jedni druge najbolje razumeju. Jadranka uz svog sina, već godinu dana brine i o njegovom drugu, koji je ostao bez roditelja.

Kada je rodbina rekla da neće da ga uzme, da ne mogu da se brinu o njemu, ja sam pozvala dom u koji je on trebalo da bude smešten i pitala da li postoji mogućnost da ga dovode u boravak. Oni su se samo nasmejali i rekli – ma ne dolazi u obzir", kaže Jadranka Bajčetić. 

"Stefan je išao recimo u specijalnu školu, ne zato što je on tamo išao da nešto nauči, već smo bili prinuđeni na to da bi se u nekoj instituciji socijalizovao sa drugom decom, njemu je to mnogo značilo, mnogo je napredovao, ali smo sad kod kuće i to je njemu pogoršalo kvalitet života", kaže majka Dušica Vukosavljević.

Problemi počinju još u porodilištu, a onda se s godinama samo gomilaju. Često je to test za porodicu – u 80 slučajeva ona se raspada, a brigu o detetu obično preuzima majka. Bez sistemske podrške, to nije nimalo lako.

"Problem je u činjenici da razvoj usluga u nekim manjim sredinama isključivo zavisi od jedinica lokalne samouprave, njihove volje, trenutne materijalne situacije i njihove osetljivosti za određenu problematiku i određenu temu, što ne bi trebalo da se ponavlja", kaže Tanja Staljonić iz Humanitarne organizacije "Prijatelj u nevolji".

Izmene Zakona o socijalnoj zaštiti predviđaju uspostavljanje usluga porodičnog saradnika i predah usluge, koje će se realizovati u lokalnim sredinama, ali će se finansirati iz državnog budžeta. Neobaveznost je tu problem.

"Kada se kaže u nekom zakonu da nešto može, to se uglavnom u izradi ne može. Tu i jeste pravac u kome treba da se Zakon o socijalnoj zaštiti menja, da pod određenim kriterijumima određenim normama ustanovljavanja ovih usluga na lokalnom nivou ne mogu da zavise od toga da se kaže da može, nego oni moraju da budu obavezno uvedeni", kaže Dragan Vuzlević, savetnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. 

Za roditelje nije najveći problem novac, iako su mnogi u teškoj situaciji. Glavna briga im je šta će biti s njihovom decom kada njih ne bude. Zato se godinama bore za uspostavljanje usluge stanovanje uz podršku. Uz obećanje da će na tome raditi, u Ministarstvu najavljuju i ukidanje potpunog lišavanja poslovne sposobnosti. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом