Traga se za roditeljima bebe iz Čajetine, mnogi žele da je usvoje

Beba koja je pre 15 dana ostavljena na pragu crkve u Čajetini i dalje se nalazi na Odeljenju neonatologije Opšte bolnice u Užicu, a tužilaštvo i policija do sada nisu uspeli da pronađu biološke roditelje napuštenog mališana. U međuvremenu, mnoge porodice izrazile su želju da usvoje napuštenog dečaka. Nove porodice prošle godine dobilo je sedamdeset dvoje dece, a još 240 čeka usvojitelje. Do tada, najbolje mesto za njihovo odrastanje su hraniteljske porodice, u kojima je skoro hiljadu dece.

Novorođenče koje je pre 15 dana ostavljeno na pragu crkve u Čajetini i dalje se nalazi na Odeljenju neonatologije Opšte bolnice u Užicu, a tužilaštvo i policija do sada nisu uspeli da pronađu biološke roditelje napuštenog mališana.

Nema novih informacija o tome ko su biološki roditelji, ali je dete dobro i zdravo. Centar za socijalni rad u Čajetini je preuzeo brigu o detetu i oni će, ukoliko se roditelji ne predomisle i ne pojave, dečaku odabrati ime i u zakonskom roku upisati ga u matičnu knjigu rođenih.

U Centru za socijalni rad neprekidno primaju pozive građana koji se interesuju kako bi mogli da usvoje dete, ali, kako kažu, za to postoji striktna procedura.

"Dete ne može da ide na usvojenje dok situacija ne bude potpuno čista i dok biološki roditelji ne daju saglasnost. Ukoliko se roditelji ne pronađu, Centar za socijalni rad koji je nadležan treba da upiše dete u knjigu rođenja, dâ mu ime i odluči šta je u najboljem interesu deteta: usvojenje, hraniteljska porodica ili nešto treće", objašnjava načelnik sektora za brigu o deci i porodici Dragan Vulević.

Iako mnogi građani veruju da je procedura usvojenja duga i komplikovana, u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kažu da je ona samo primerena ozbiljnosti brige o detetu.

"Mora da se prođe procedura utvrđivanja opšte podobnosti, ali ona ne traje duže od mesec i po dana. Mi vodimo jedinstveni registar dece koja su podobna za usvojenje i trenutno ih je 240 od kojih za njih 70 u roku od godinu dana nismo mogli da nađemo usvojitelje. Zbog toga apelujem na sve građane koji imaju želju da usvoje dete, ali ne konkretno dete, da se jave centrima za socijalni rad, prođu proceduru utvrđivanja opšte podobnosti i uđu u proces za usvojenje", navodi Vulević.

Životne priče ostavljene dece liče jedna na drugu. Ostavile su ih samohrane majke zbog osude javnosti ili pak dolaze iz porodica u kojima, zbog bolesti, narkomanije, alkoholizma, roditelji nisu bili u stanju da brinu o njima. Često su trpela i nasilje. Hranitelji koji preuzimaju brigu o njima do usvojenja, ponekad se suočavaju i sa ozbiljnim zdravstvenim problemima dece.

Mirjana Novaković iz Centra za usvojenje i hraniteljstvo u Beogradu navodi da hraniteljska porodica prolazi kroz obuku i da se nakon iste procenjuje da li je porodica sposobna da bude hranitelj.

"Sada imamo jednu bebu koja ima malignitet mozga gde hraniteljica zaista mora biti obučena, ne samo da ima veštine hraniteljske, brojne kompetencije već bi trebalo da bude posebno senzibilisana za brigu o detetu u tako teškom zdravstvenom stanju. Mi ćemo kroz obuku i proceniti da li su sposobni da budu hranitelji, ali nama sigurno nedostaju mlađi ljudi koji bi odgovorili na potrebe naše dece", objašnjava Novakovićeva.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
22° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво