субота, 28.11.2009, 03:21 -> 03:31
štampajPregled štampe (28. 11. 2009.)
Politika: Međunarodni sud pravde demantuje da je već doneo mišljenje o KiM, Press: Podela u SPC u vezi sa statutom, Novosti: Ne gušim opoziciju, Blic: Narko-klan povezan sa tri ubistva, piše danas beogradska štampa
Međunarodni sud pravde demantuje da je već doneo mišljenje o KiM
U odgovoru „Politici" na molbu da se pojasne stavovi predsednika suda Hisaši Ovade kaže se da će, iako bude različitih pogleda u vezi sa ovim pitanjem, konačan usvojeni stav predstavljati stav suda u celini.
Nagoveštaj da savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom neće biti jasno da„" ili ne„" predstavlja izvrtanje onoga što je predsednik suda Hisaši Ovada rekao 19. novembra tokom video linka MoskvaHag, kaže se između ostalog u dopisu koji je iz kabineta predsednika suda stigao u redakciju Politike„" na molbu da sudija Ovada pojasni stavove koje je izneo pre nedelju dana.
U pismu koje je potpisao prvi sekretar suda Andrej Poskakukin, takođe, navodi se da je predsednik Ovada rekao da je u ovoj fazi postupka očigledno nemoguće predvideti kakav će stav sudije zauzeti u vezi sa ovim pitanjem i kakav će zaključak doneti. Zato, kako se kaže, sud nije mogao na bilo koji način da donese odluku u vezi sa ishodom savetodavne procedure.
Jedno od pitanja „Politike" odnosilo se i na pojašnjenje Ovadine izjave da se može očekivati da će 15 sudija, s obzirom da dolaze iz različitih država, imati neusaglašena mišljenja. Takav stav izazvao je kritike stručnjaka za međunarodno pravo jer, kako su rekli, sudije ne sude po tome odakle su nego na osnovu argumenata koji su im predočeni.
Odgovarajući na to, u dopisu se kaže da je sudija Ovada objasnio da sudije MSP-a dolaze iz različitih okruženja i da, „iako može da bude različitih pogleda po ovom pitanju, konačan usvojeni stav će predstavljati stav suda u celini".
Predsednik suda je, kako se ističe, naglasio da će se sa najvećom pažnjom preispitati argumenti koji sudu budu predstavljeni. Iz suda, takođe, napominju da je od najvećeg značaja da mu se omogući da sprovede svoje dužnosti „u službi međunarodnog mira sa krajnjom nepristrastnošću i slobodom odlučivanja" te da „navodi izneti u pomenutim izveštajima ozbiljno ugrožavaju mir koji je potreban za rad suda".
Podela u SPC u vezi sa statutom
Pojedini bivši i sadašnji članovi Svetog sinoda ograđuju se od pisma koje je to telo SPC pre skoro deset meseci poslalo najvišim zvaničnicima Srbije, a u kojem su iznete oštre kritike na račun statuta Vojvodine!
Neki od sadašnjih članova Sinoda tvrde da „ne znaju o čemu se radi" pošto je sporno pismo napisano u februaru, pre nego što su oni izabrani na majskom Saboru. Ali, da ne znaju ništa o pismu tvrde i neki članovi Sinoda koji je pismo napisao i poslao.
Praktično jedini koji i dalje stoji iza ovog pisma je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, koji ga je i potpisao. On je pre dva dana rekao da je „pismo zvaničan stav Sinoda, koji se nije promenio".
Sadašnji član Sinoda, episkop niški Irinej, kaže za Press da nema pojma o kakvom se pismu radi.
- Nemam pojma o tom pismu, niti znam kakva je njegova sadržina - rekao nam je kratko vladika Irinej.
Na pitanje kakav je sada stav Sinoda SPC o predloženom statutu Vojvodine i da li će se SPC uopšte izjašnjavati o tom dokumentu, episkop je odgovorio: „O tom - potom"!
Vladika zahumsko-hercegovački Gligorije takođe tvrdi da nije upoznat sa saopštenjem Sinoda SPC iz februara meseca.
- Pitanje statuta Vojvodine je aktuelno i ono još uvek stoji, ali o tome u Sinodu još nije bilo reči. Ja imam neka mišljenja o tom statutu, ali nemam prave informacije, pa ne bih detaljnije da komentarišem - rekao je vladika Grigorije.
Članovi Sinoda koji je poslao pismo, pored preminulog patrijarha Pavla i mitropolita Amfilohija, bili su i episkop žički Hrizostom, episkop bihaćko-petrovački Hrizostom i episkop mileševski Filaret.
Episkop Filaret je, međutim, kratko za Pres rekao da „ne zna ništa o tom saopštenju Sinoda"?!
- Zovite Sinod - bilo je sve što nam je još rekao Filaret pre nego što je spustio slušalicu, dok su nam dvojica Hrizostoma juče ostala nedostupna.
Ne gušim opoziciju
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da je gotovo sigurno da će Skupština u ponedeljak izglasati Zakon o nadležnostima i dati saglasnost na Statut Vojvodine.
"Statut je bio neophodnost, ne samo ustavna, nego i suštinska. Statut garantuje autonomiju Vojvodine, a što je ta autonimija jača i Srbija je jača", istakla je Đukić-Dejanović u intervjuu "Večernjim novostima".
Ona je rekla da se ne radi o separatističkom aktu i da nema elemenata državnosti ni u jednom članu Statuta.
Đukić-Dejanović je kazala da bi Zakon o budžetu trebalo da stigne u Skupštinu u bliskoj budućnosti.
"Verovatno će ga vlada usvojiti u četvrtak i budžet će u decembru biti centralna aktivnost parlamenta", istakla je ona.
Na pitanje da li smatra da Crkva podržava ovakav statut Vojvodine, Đukić-Dejanović je odgovorila da na ovaj tekst statuta nije bilo nikakvih primedbi SPC, niti Sinoda.
"Naprotiv, imamo uveravanja da poslanici uživaju poverenje Sinoda da će raditi u interesu građana", dodala je ona.
Đukić-Dejanović je demantovala tvrdnje opozicije da su ugrožena njihova prava u parlamentu, da njihove predloge uopšte ne stavlja na dnevni red.
"Opozicija nije ugrožena. Nema tačke koju ne stavim na dnevni red, a kada će o se o tome raspravljati odlučuje Skupština. Opozicija najbolje zna kako je to radila kada je bila na vlasti. Zatekla sam neke zakonske predloge koji su godinama stajali u fioci. Svaka vlast ima svoje prioritete u skladu sa interesima građana", kazala je ona.
Incident kada je Gordana Pop-Lazić (SRS) cipelom gađala predsedavajuću Gordanu Čomić (DS) u parlamentu, Đukić-Dejanović je ocenila kao neprimeren gest i da bi i ona izrekla istu meru - udaljenje iz sale.
Narko-klan povezan sa tri ubistva
Kontroverznog crnogorskog biznismena do čijeg imena vodi istraga o krijumčarenju kokaina iz Južne Amerike u Evropu, policije nekoliko zemalja vezuju i za druga krivična dela, pranje novca, otmice i nekoliko likvidacija.
Kako „Blic" ekskluzivno saznaje, narko-klan, koji se tereti za šverc dve i po tone kokaina zaplenjenih u Urugvaju i Argentini, dovodi se u vezu sa tri ubistva počinjenih u BiH, Španiji i Hrvatskoj. Likvidacija u BiH otkrivena je samo dan pre nego što je u urugvajskoj luci Montevideo zaplenjen 2.171 kilogram kokaina.
- Narko-klan koji se našao pod istragom Specijalnog tužilaštva zbog šverca kokaina, prema podacima policije, vezuje sa za ubistvo Beranca Branislava Obadovića, čiji je leš samo dan pre akcije u Montevideu nađen u bunaru u blizini Mostara. Sumnja se da ovaj klan stoji i iza surove likvidacije barskog pomorca u Barseloni, čije je telo nađeno u zapaljenom džipu, inače prijatelja nestalog Slobodana Radonjića čiji je otac bio poslovni partner nedavno ubijenog Crnogorca Branislava Šaranovića."
"Treći zločin za koji se vezuje ovaj klan je ubistvo Tripe Penovića iz Pule, čiji je zadatak bio da regrutuje pomorce za šverc kokaina. Za to ubistvo bio je sumnjičen Anastazije Martinić, hrvatski državljanin koji je 15. oktobra uhapšen u Urugvaju, a koji je u posao ušao nakon Penovićeve likvidacije - kaže izvor „Blica" blizak istrazi koja se protiv ovog narko-klana zbog šverca kokaina vodila poslednjih nekoliko meseci."
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар