Olimpijsko zlato iz fizike otišlo u Kraljevo

U timu gimnazijalaca, koji su ostvarili istorijski uspeh na Međunarodnoj fizičkoj olimpijadi u Indoneziji, jedino zlato je našoj zemlji doneo Kraljevčanin Dušan Đorđević, brucoš koji je primljen i na Kembridž, ali će studirati u Srbiji.

Tim Srbije, koji su činila petorica gimnazijalaca ostvario istorijski uspeh na Međunarodnoj fizičkoj olimpijadi u gradu Jogiakarta na ostrvu Java u Indoneziji, osvojivši jednu zlatnu i četiri srebrne medalje, u konkurenciji oko 400 učesnika iz 86 zemalja sveta.

U pitanju je najprestižnije svetsko takmičenje srednjoškolaca iz fizike na kojem je zlatnu medalju osvojio Dušan Đorđević iz Matematičke gimnazije iz Beograda, koju je upisao nakon što je završio OŠ "Braća Vilotijević" u Kraljevu, dok su srebrne medalje osvojili Marko Šušnjar i Vuk Radović iz Matematičke gimnazije iz Beograda, i Novak i Bogdan Stanojević iz gimnazije "Svetozar Marković" iz Niša.

Svetska fizička olimpijada svake godine se održava na drugoj lokaciji, a Dušan je učestvovao i na prošlogodišnjoj u Cirihu, gde je osvojio bronzanu medalju.

"Fizika je mnogo slična matematici. Obe nauke zahtevaju veliko razmišljanje pri rešavanju problema, koncentraciju i domišljatost. Verujem da samo oni koji ne vole fiziku ili se ne bave njome mogu da imaju pogrešan stav", pojašnjava Dušan, ističući da svakodnevno, gde god da se okrenemo, oko sebe imamo neke fizičke zakone.

U pola veka dugoj tradiciji Međunarodne fizičke olimpijade, Srbija je ovakav uspeh ostvarila samo još devedesetih u italijanskoj Padovi. Na svetskom takmičenju iz fizike naši učenici su do sada osvojili pet zlatnih, 23 srebrne i 55 bronzanih medalja.

Kao maturant, Dušan se u oktobru prošle godine prijavio za studije fizike na britanskom Kembridžu, u novembru je polagao testove, a u decembru je pozvan na dvosatni intervju na samom univerzitetu.

U januaru mu je stiglo obaveštenje da je primljen.

Za studente Engleze i one koji žive u zemljama EU, to je manje-više kraj priče, jer oni mogu svoje studije da finansiraju na razne načine, a za nas predstoji konkurs za stipendije.

"Kriterijume za dobijanje stipendije nikada ne znate. Ja sam dobio stipendiju od 8.000 funti po godini (računa se da je to za troškove stanovanja i života u Kembridžu), što je bilo nedovoljno, jer je školarina 34.000 funti (cela stipendija pokriva čitav iznos - 2.000 funti). Tu svotu zaista je teško obezbediti u našim uslovima, a i uslovi za studiranje na osnovnim studijama u Srbiji više su nego dobri", zaključuje Dušan, koji je ove godine upisao Fizički fakutet Univerziteta u Beogradu.

U fiziku kao nauku zaljubio se, kaže, još u šestom razredu osnovne škole, krenula su i takmičenja na kojima je nizao nagrade. U Matematičkoj gimnaziji u Beogradu shvatio je, definitivno, da je fizika ono čime želi da se bavi.

Dušan planira da posle osnovnih studija u Beogradu, master i doktorat završi negde u inostranstvu.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом