недеља, 11.09.2016, 08:00 -> 09:06
Извор: РТС
Prijavljivanje imovine, kako sprečiti manipulacije
Sutra ističe rok da članovi nove Vlade Agenciji za borbu protiv korupcije u podnesu izveštaj o imovini i prihodima. Očekuje se i novi Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije, čime će obaveza prijavljivanja imovine biti proširena. To zahteva i poglavlje 23 u pregovorima sa EU.
Kad su preuzeli resore, preuzeli su obavezu da Agenciji za borbu protiv korupcije dostave izveštaj sa kolikom imovinom su ušli u Nemanjinu 11, ali i šta poseduju njihovi supružnici, partneri, deca. Većina članove Vlade je, kažu u Agenciji, tu dužnost već ispunila. U suprotnom, Prekršajni sud može da ih kazni – od 50.000 do 150.000 dinara za funkcionera koji zakasni.
"Prekršajni sudovi u poslednje vreme dosta efikasno postupaju, s tim što smo negde nezadovoljni visinom izrečenih kazni. Ona je i dalje na zakonskom minimumu ili nešto ispod norme", navodi zamenik direktora Agencije za borbu protiv korupcije Vladan Joksimović.
U Transparentnosti, ne vide značajan pomak. Kažu, prekršajni postupci uglavnom su trajali predugo. Za neprijavljivanje imovine ili davanje lažnih podataka, sledi krivična odgovornost.
"U slučajevima kada je Agencija podnosila krivične prijave, one nisu uvek rešavane dovoljno brzo ili nisu prihvatane, iako se činilo da ima dokaza. Mislim da bi tužilaštvo trebalo da se i samo aktivnije uključi", objašnjava Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija.
Nameru da se imovina sakrije, otkrivaju tzv. povezana lica. Obaveze iz Poglavlja 23 o pravosuđu, predviđaju zakonske promene kako bi funkcioneri prijavljivali imovinu svih srodnika po prvoj liniji. Na primer, umesto samo za maloletnu decu koja žive pod istim krovom, granica se pomera i na punoletne naslednike.
"Tu ne treba gajiti iluzije, potpuna kontrola je nemoguća, uvek će ostati neki drugi na koje se zakonska obaveza neće odnositi. Mora da postoji kontrola postupaka gde oni donose odluke i gde mogu da budu korumpirani i da se uvede krivično delo nezakonitog bogaćenja", kaže Nenadić.
Brisel zahteva veća ovlašćenja i veće kapacitete za Agenciju. Po prijavljivanju imovine, kontrola prijavljenog je ključna reč. Očekivanja i u procesuiranju slučajeva visoke korupcije.
"Da započete istrage i sudski postupci dobiju epilog kao i da se izmenama zakona uvede da agencija bude operativnija, da brže postupa. Na primer, da budu dostupne baze podataka drugih državnih organa koje su od značaja za rad agencije", navodi Vladan Joksimović.
Ne samo obaveze prema Briselu, i Strategija za borbu protiv korupcije iz 2013. predviđala je rokove da se Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije menja. Rok iz akcionog plana za Poglavlje 23 ističe do kraja septembra. U Ministarstvu pravde kažu da će se pred poslanicima naći do kraja godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар