уторак, 07.06.2016, 08:47 -> 10:42
Извор: РТС
Šum na vezi, kako što brže do specijalističkih pregleda
Ovih dana zaposlene u beogradskim domovima zdravlja, ali i pacijente muči Integrisani zdravstveni informacioni sistem. Prema planu, trebalo je da olaška zakazivanje pregleda od izabranog lekara do specijaliste ili dijagnostičke procedure. Međutim, bolnice i klinički centri za sada nisu u potpunosti u sistemu. Prvi efekti mogu se osetiti najkasnije do kraja meseca, poručuju iz KCS.
Sedamanestog maja svi domovi zdravlja su dobili obaveštenje da počinje uvođenje informstivnog integrisanog zdravstvenog sistema (IZIS) pa su se pacijenti ponadali da će biti lakše da dođu do specijaliste u kliničkim centrima i bolnicama.
Miroslav Pevac, specijalni savetnik ministra zdravlja za IZIS rekao je za RTS da se u ovom trenutku uvodi sistem u KCS i to je naznačajniji korak u uspostavljanju IZIS-a u Srbiji.
Objašnjava da onoga trenutka kada ovladaju svim resursima KCS moći će da se kaže da je posao završen 90-95 odsto.
"Druge bolnice rade na zadovoljavajućem nivou i može da se ostvari vertikala primar-sekundar, kliničko-bolnički centri četiri u Beogradu su izvanredno prefunkcioniusali, izvršena je integracija lokalčnih informacionih sistema i smatramo da je to sasvim korektno urađeno", rekao je Pevac.
Objasnio je da je tercijer najzahtevniji. "Imamo 7,5 hiljada zaposlenih u KCS, potrebno je obučiti najmanje tri do četiri hiljade ljudi, obuka je pri kraju", ističe Pevac.
Poručio je zaposlenima i pacijentima da malo sačekaju jer se radi 24 časa i da se prvi efekti mogu osetiti najkasnije do kraja meseca. "Imaćemo sve onlajn analize na svim nivoima", zaključio je Pevac.
Direktor Kliničkog centra Srbije Milika Ašanin kaže da je KCS potpuno spreman.
"Mi imamo ozbiljan informatički resurs. Na 44 hektara na koliko se prostire Klinički centar Srbije razvedeno je 18 kilometara dužine optičkih kablova, imamo 30 servera, 4.000 računara, 300 svičera, rutera i mi smo na taj način najkompleksniji kampus mrežni sistem u regionu u oblasti zdravstva", kaže Ašanin.
Prvi korak je bio kompeltna obuka svih zasposlenih koji će raditi u IZIS-u, a sledeći korak je pojedinačna implementacija IZIS-a, znači u svim klinikama, centrima, službama u pitanju je 41 organizaciona jedinica, objašnjava Ašanin.
"Mi smo spremni sa svim spiskovima i čim to bude povezano moći će da se uspostavi veza na nivou integrisamog zdravstvenog informacionog sistema", kaže Ašanin.
Lekari jedva čekaju decentralizaciju zdravstva u Beogradu i Srbiji, zaključio je Ašanin.
IZIS je do sada uveden u Nišu, Kragujevcu, a u Beogradu se polako uvodi. Nadležni obećavaju da će se kada sve profunkcioniše i kada sve zdravstvene ustanove budu povezane lakše i brže doći do lekara.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар