Stimulativno vrednovanje naučnog rada

Sistem vrednovanja rada naučnika treba da bude stimulativan kako bi se ostvarila njihova primena u privredi, izjavio ministar za nauku Božidar Đelić. Đelić najavio veće podsticaje naučnim i tehnološkim idejama.

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić rekao je da bi sistem vrednovanja rada naučnika trebalo da bude stimulativan kako bi bio povećan broj naučnih radova i da bi se ostvarila njihova konkretna primena u privredi.

"Pošto su nauka i tehnologija pre svega ljudi, od neprocenjive važnosti je da sistem vrednovanja njihovog rada bude takav da se postignu nacionalni ciljevi i da Srbija postane inovativna zemlja", rekao je Đelić na otvaranju debate "Vrednovanje, finansiranje i razvoj nauke u Srbiji".

Istakao je da se u nauku i znanje u Srbiji ne ulaže dovoljno, ali da je u poslednjih nekoliko godina postignuto poboljšanje u pogledu "proizvodnje" naučnih radova.

Đelić je rekao da naučni radovi moraju biti sve više korišćeni za komercijalne potrebe u privredi i tom u smislu najavio mnogo veće podsticaje kako bi se naučne i tehnološke ideje pretvorile u proizvode koji će se prodati u Srbiji ali i inostranstvu.

Najavio je da će Srbija do kraja oktobra dobiti nacionalnu Strategiju za razvoj nauke i tehnološkog razvoja, a u martu i Pravilnik o vrednovanju naučnog rada.

Srbija danas "proizvodi 2,5 puta više naučnih radova nego ranije, ali da to, s obzirom na broj stanovnika i ekonomiju, nije dovoljno, jer je u Sloveniji taj broj četiri puta veći", rekao je Đelić.

Predsednik Centra za demokratiju Dragoljub Mićunović ocenio je da su nauka i obrazovanje dva najvažnija resursa za strateški razvoj svake nacije.

"Trajni resursi svake države su u ljudima i znanju. Ništa brže ne utiče na razvoj društva kao nauka i obrazovanje", rekao je Mićunović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом