субота, 18.10.2008, 20:13 -> 20:37
Zatvorske kazne zbog mobinga
Sve je više slučajeva zlostavljanja na radnom mestu u Srbiji, a stigle su i prve presude u korist radnika.
Zbog maltretiranja zaposlenih, načelnica Južnobačkog okruga Darija Šajin, osuđena je na 14 meseci zatvora ili četiri godine uslovno. To je jedna od prvih presuda u Srbiji koja je doneta u korist radnika u slučaju zlostavljanja na radnom mestu.
Tipični primeri šikaniranja i zlostavljanja na radu su ponižavanje, ignorisanje, ismevanje, zakidanje na zaradi i otpremnini, pritisci da zaposleni sami daju otkaz ili uslovljavanje devojaka da ne planiraju porodicu, a bahato ponašanje nadređenih kod zaposlenih neretko izaziva i bolest.
"To su najčešće stanja koja vode u gubitak radne sposobnosti i efikasnosti što može da vodi ili ka invalidnosti ili ka potrebi spašavanja žive glave", izjavila je za RTS doktorka Zorica Minović neuropsihijatar, ispred Udruženja "No mobing".
Pre prvog sudskog epiloga za mobing u Vojvodini, sud je presudio samo još u korist jedne žrtve Ivane Delić-Janković, novinarke iz Jagodine.
"Pre svega bih želela da se ovo kroz šta sam ja prošla ne ponovi više nikome. Meni su se javljali ljudi iz čitave Srbije prosto tražeći način da se tome odupru i iskustvo iskoriste u svojoj situaciji", navela je Ivana Delić-Janković
Pred Agencijom za rešavanje mirnih sporova i Viktimološkim društvom nalazi se više od 200 slučajeva građana koji su imali probleme na radnom mestu.
Sankcije za mobere
Jedan od predloga zakona o zabrani zlostavljanja na radu dao je Centar za unapređivanje pravnih studija, a kao sankcije predviđa zabranu približavanja, udaljenje sa rada, umanjenje zarade do 30 odsto, novčane kazne i druge.
"Smatra se da je uznemiravanje, šikaniranje, zlostavljanje radnika na radu nešto što je poprimilo zabrinjavajuće pojave i nešto što samo po sebi predstavlja tako veliki problem da zaslužuje posebnu pravnu regulativu", objasnio je Saša Gajin iz Centra za unapređenje pravnih studija.
U Ministarstvu za rad i socijalnu politiku najavljuju ozbiljnu kampanju u koju bi trebalo da budu uključeni svi socijalni partneri, to jest poslodavci, sindikati i država ali i mediji.
"Na taj način moći ćemo da osnažimo ljude i da im kažemo da je njihovo pravo na pristojan rad nešto što im garantuje Ustav", naglasila je državna sekretarka u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku Snežana Lakićević-Stojačić.
Stručnjaci tvrde da je problem zlostavljanja na radu u Srbiji specifičan, zbog erozije sistema vrednosti, sankcija i tranzicije i da će biti potrebno dosta vremena dok zaposleni ne počnu da se pozivaju na novi zakon.
Prema istraživanju Evropske fondacije za poboljšanje uslova života i rada, osam odsto radnika u EU, odnosno 12 miliona njih godišnje je izloženo psihičkom, fizičkom ili seksualnom uznemiravanju na radnom mestu.
U Milanu je otvorena i klinika za lečenje psihičkih posledica takvog zlostavljanja, a smatra se da u Švedskoj čak 20 odsto samoubistava ima direktne veze sa maltretiranjem na poslu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар