Reke se uglavnom povlače, zbog novih padavina službe u pripravnosti

Vrh poplavnog talasa Zapadne Morave stigao je do Kruševca. Velika Morava preplavila regionalni put kod Paraćina. Ostale reke u Srbiji polako se vraćaju u korita, a za sobom ostavljaju veliku štetu. U Novom Pazaru Crveni krst je počeo raspodelu sušilica koje služe za uklanjanje vlage iz poplavljenih kuća.

21.55 - Zbog visokog vodostaja izlila se Velika Morava kod sela Čepure u opštini Paraćin i preplavila put Paraćin-Čepure-Raševica, koji je zatvoren za saobraćaj.

18.45 - Beogradski Štab za vanredne situacije u stanju pune pripravnosti. To podrazumeva stalna dežurstva i preventivno delovanje, kaže gradonačelnik Siniša Mali i ističe da se prati stanje kako bi moglo da se reaguje na vreme.

17.10 - Pripadnici Vojske Srbije angažovani u svim opštinama u kojima je proglašena vanredna situacija. 

16.40 - Proglašena vanredna situacija na delu opštine Ćićevac, saopštio je MUP.

15.30 - Iz kuća u kraljevačkoj Grdici povukla se voda, ali meteorolozi ne daju mnogo nade. Od novih padavina, koje su najavljene za večeras, brane se bedemom koji podižu pripadnici kraljevačke žandarmerije, javlja dopisnica RTS-a.

14.50 - Privredna komora Srbije, u saradnji sa regionalnim privrednim komorama, formirala je Krizni štab za otklanjanje posledica poplava.  

14.20 - U Topoli, Rači, Kniću ekipe su na terenu i narednih dana biće poznate posledice izlivanja reka na poljoprivrednom zemljištu. 

13.20 - Vodostaj Save kod Šapca je 514 centimetara, što je za dva centimetra više nego jutros i ne preti izlivanje. Nivo Drine u opštini Bogatić u opadanju. 

11.30 - Vrh poplavnog talasa Zapadne Morave stigao je do Kruševca. Pod vodom nekoliko ekonomskih objekata, njive i bašte u priobalju. 

10.15 - Nivo Zapadne Morave kod Trstenika od sinoć opada. Za 24 sata niži je za dva metra, za koliko se povećao nizvodno idući ka Kruševcu. 

09.00 - Nakon nekoliko sati pretrage pronađeno je beživotno telo deteta koje se udavilo u reci Klina u Srbici, javlja dopisnik RTS-a.

08.15 - Reka Bjelica se povlači, pokrenuta brojna klizišta u Lučanima, javlja dopisnik RTS-a 

Zbog obilnih padavina i izlivanja vodotokova proglašena je vanredna situacija u tri grada i 13 opština Srbije, gde je evakuisano je 170 osoba, a poplavljeno 710 domaćinstava, saopštio je MUP. Vlada spremila program pomoći vredan 280 miliona dinara.

Vanredna situacija je proglašena u Čačku, Novom Pazaru, Kraljevu, Arilju, Lučanima, Topoli, Požegi, Bajinoj Bašti, Ivanjici, Raškoj, Ljigu, Rači i Trsteniku, kao i na delovima teritorija opština Kosjerić, Prijepolje i Nova Varoš.  

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić rekao je za RTS da za predstojeće padavine treba posebno da se pripreme opštine koje su već pogođene poplavama.   

Vrh poplavnog talasa Zapadne Morave stigao je do Kruševca. Reka se izlila iz korita pa je pod vodom nekoliko ekonomskih objekata, njive i bašte u priobalju.

Zapadna Morava na području grada Kruševca prevazišla je granicu redovne odbrane od poplava. Reka se izlila u nekoliko sela gde su pod vodom splavovi, plastenici i pomoćni objekti. Štab za vanredne situacije preduzima sve neophodne mere, u toku je čišćenje kanala, a na separacijama zbog novih padavina koje se najavljuju pune se džakovi sa peskom.

Iz akumulacije Ćelije ispuštaju se veće količine vode. Na predlog Opštinskog štaba za vanredne situacije Ćićevac, predsednik opštine doneo je odluku o proglašenju vanredne situacije na delu teritorije te opštine, u naseljenim mestima Mrzenica i Trubarevo, zbog neposredne opasnosti od poplave uzrokovane rekama Zapadna i Južna Morava.

U opštini Paraćin izlila se Velika Morava kod sela Čepure koja je preplavila put Paraćin-Čepure-Raševica, koji je zatvoren za saobraćaj.

"Deonica puta Čepure-Raševica je zatvorena za saobraćaj, postavljena je odgovarajuća putna signalizacija i vozačima preporučujemo korišćenje alternativnih pravaca", rekao je novinarima predstavnik Direkcije za izgradnju opštine Paraćin Dušan Ilić.

Ovaj deo puta gotovo uvek bude poplavljen kada naraste vodostaj Velike Morave, a sada je u pitanju poplavni talas koji stiže iz Zapadne Morave, kažu meštani Čepura. 

Nivo Zapadne Morave kod Trstenika od sinoć opada. Za 24 časa niži je za dva metra, za koliko se povećao nizvodno idući ka Kruševcu. Voda je juče prodrla u osam domaćinstava u selima Bogdanje, Grabovac i Lozna. Zbog izlivanja reke u prekidu je od juče i magistralni put Ugljarevo – Vrnjačka Banja.  

Situacija u Moravičkom okrugu znatno je bolja nego juče. U toku je ispumpavanje vode iz poplavljenih objekata. Reka Čemernica u selima Konjevići, Baluga i Preljina povukla se u svoje korito, ali vode još ima u dvorištima i na oranicama. Nivo Zapadne Morave je ispod opasne granice.  

Šezdesetak domaćinstava u čačanskom kraju je pod vodom, a lučanskoj opštini pedesetak. Vatrogasno-spasilačke jedinice evakuisale su 61 osobu na teritoriji Čačka i Lučana. Reka Bjelica u lučanskoj opštini sporo se povlači u svoje korito zbog podzemnih voda. Na teritoriji ove opštine aktivirana su i brojna klizišta zbog čega su iseljene dve porodice.

U prekidu je putni pravac Čačak–Guča preko Jelice zbog odrona. Veliko klizište je proradilo u selu Tijanje, na putu ka Guči. 

Još nije počela sanacija klizišta jer se čeka da se na nekim mestima povuče voda. Meštanima su najpotrebnija sredstva za čišćenje, ali i pomoć u razmeštanju stvari koje je većina smestila na gornje spratove kuća ili u pomoćne objekte. Gradsko veće u Čačku formiralo je komisije za procenu šteta na građevinskim objektima, poljoprivrednom zemljištu i lokalnim putevima.

Brojni su problemi i u opštinama Gornjeg Milanovca zbog izlivanja Despotovice, Kamenice i Dičine. Oštećenja se, osim u domaćinstvima, beleže i na putevima i mostovima. U slivu Gruže poplavljena su imanja i oranice. Opštinske komisije su na terenu, a i predsednicima mesnih zajednica meštani prijavljuju štetu.

Najviše problema ima u Brđanima, Mlakovcu, Semedraži, selima takovskog kraja Savinac, Takovo, Lokve, Bogdanica i to na onim mestima koja su obuhvaćena lokalnim planom odbrane. Pokrenuta su i klizišta. Voda se povlači, čiste se objekti i nakon nekoliko dana osušiće se, organizovaće se i odnošenje kabastog otpada.

Voda se povlači sa poplavljenog područja u Kraljevu. Najteža situacija proteklih dana bila je u prigradskom naselju Grdica, gde je pod vodom bilo oko 150 domaćinstava i gde je evakuisano oko 400 lica. Sada više nema kuća u Grdici koje su pod vodom.

Od novog poplavnog talasa u ovom naselju brane se džakovima i ojačavanjem bedema. Dejan Luković, komandant kraljevačke Žandarmerije, kaže da je na terenu 140 pripadnika njegove jedinice, dok ih dvadesetak na drugoj lokaciji puni džakove.

Još ima kuća i domaćinstava pod vodom u selima pored Zapadne Morave, gde je poplavljeno dvadesetak stambenih objekata. 

Iako se vodostaj Zapadne Morave i pritoka smanjuje, oticanje vode sa poplavljenog područja i dalje je sporo. Najavljuju se nove padavine narednih dana, tako da ljude u naselju brine da li će ponovo nadoći poplavni talas ili narasti nivo podzemnih voda. Kanali za odvođenje površinskih voda još nisu dovoljno očišćeni. 

Novom Pazaru, Jošanica se povukla i ostavila je pustoš i poplavljene domove. Nivo reke Raške je niži dva metra. Iz Gradskog štaba za vanredne situacije kažu da građani danas mogu očekivato početak dezinsekcije i deratizacije svojih domaćinstava. Najteže je bilo u naselju Jaklja, gde je poplavljeno više od 100 domova.

Štab u Novom Pazaru stalno zaseda. Uporedo sa uklanjanjem posledica od poplava na teren izlaze komisije za procenu štete.

Crveni krst je počeo raspodelu sušilica koje služe za uklanjanje vlage iz poplavljenih kuća. Podeljeno je 45 aparata od kojih je deo finansirala turska razvojna agencija.

Snabdevanje strujom je normalizovano, ali je najveći problem nedostatak vode za piće u drugoj i trećoj visinskoj zoni.   

Prema merenju u 12 sati, vodostaj Save kod Šapca je 514 centimetara, što je za dva centimetra više nego jutros. Nadležni kažu da problema i izlivanja za sada nema.

Sve službe su u pripravnosti i spremne su da reaguju ako bude bilo potrebno. Na snazi su mere vanredne odbrane od poplava, jer je reka prešla kotu od 500 centimetara.

I svi vodotokovi drugog reda su u svojim koritima. Crpne stanice rade punim kapacitetom, a nasipi se redovno obilaze. Nivo reke Drine, u opštini Bogatić je u opadanju.

Vanredne mere odbrane od poplava uvedene su na ukupno šest kilometara odbrambene linije na Savi, kod Hrtkovaca i Klenka, saopšteno je iz "Voda Vojvodine". Vanredna odbrana od poplava proglašena je jutros i na lokalitetu "Stojšića Bogaz", a ostaje na na snazi i na brani "Veliko Središte" kod Vršca.

U Obrenovcu su ugrožene mesne zajednice Poljane, Konatice i Draževac, koje se nalaze na nebranjenom delu reke Kolubare, koja se izlila kod mosta u Poljanima. Deo stanovništva iz Draževca se samoinicijativno evakuisao. Na teritoriji Obrenovca postoji 40 stambenih objekata ugroženih klizištem. Nivo reke Kolubare opao je za metar i očekuje se pad plavnog talasa.  

U Opštini Ub, u selu Kožuar, ponovo se aktiviralo klizište na mestu Đurđevića strana. U prekidu su putni pravci u selima: Sovljak, Zvizdar i Tvrdojevac.

Na teritoriji Opštine Ljig voda iz korita reke izlila se u selima Štavica, Dići, Gukoš, Cvetanovac, Jajčić, Latković, Moravci i Liplje. Poplavljene su poljoprivredne površine oko 900 hektara i ima štete na usevima.

U šumadijskim opštinama formirane su komisije za procenu štete od poplava. U Topoli, Rači, Kniću ekipe su na terenu i narednih dana biće poznate posledice izlivanja reka na poljoprivrednom zemljištu. Nijedno domaćinstvo nije ugroženo.

Ekipe Sektora za vanredne situacije, u račanskom selu Sepci, crpnim pumpama izvlače vodu sa manjih površina poplavljenih njiva, a u opštini Topola uređuje se korito reke Jasenice, pred najavljene nove padavine. 

Iako povlačenje reka u korita u velikoj meri poboljšavaju prohodnost puteva na području Srbije, nabujale reke za sobom ostavljaju nanose zemlje i mulja na kolovozu, što dodatno otežava prohodnost puteva, saopštio je jutros AMSS.

Putari ulažu maksimalne napore da sa pojedinih deonica uklone zemlju i kamen sa puta i obezbede protok saobraćaja. 

Nestabilne vremenske prilike uslovile su i povećan broj odrona koji predstavljaju veliku opasnost i mogu biti razlog prekida u saobraćaju.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом