Krijumčari droge ne biraju sredstva

Srbija je tranzitno područje i 30 odsto kokaina, uglavnom razblaženog i lošeg kvaliteta, zadržava se u našoj zemlji. Carinici se susreću sa sve maštovitijim metodama krijumčarenja, jer šverceri ne biraju sredstva.

U Srbiji i zemljama okruženja, borba protiv organizovanog kriminala i trgovine narkoticima je prioritetna.

Slanje opojnih droga iz Južne Amerike poštom, kažu stručnjaci, nije novina. U Srbiji se to radi već desetak godina. Carinski službenici, u saradnji sa policijom, proveravaju sve pošiljke u skladu sa zakonom, izuzev diplomatskih.

Načelnik Odeljenja za suzbijanje narkomanije i krijumčarenja PU Beograd Dragan Rakić je rekao da to što je pošiljka poslata na adresu neke nevladine organizacije ili udruženja građana, ne znači da neće biti kontrolisana.

"Prema tome, nema nikakvog razloga da budu sigurni u sebe. A modusi krijumčarenja su različiti i na koji god način možete da zamislite u svojoj glavi da se droga krijumčari, ona se tako i krijumčari", kaže Rakić.

U većini evropskih zemalja carina je nosilac borbe protiv droge. Carinici se susreću sa sve maštovitijim metodama kriumčarenja. Jedna osoba je, čak, progutala 41 kesicu kokaina.

Predrag Đurović iz Uprava carine ispričao je jedan zanimljiv slučaj zabeležen na Aerodromu. Kada je carinski službenik upitao putnika gde ide, on je odgovorio kod brata u Venecuelu. Kada se osoba vratila sačekao ga je drugi službenik, a putnik mu je ispričao sasvim drugu priču, ne pominjući brata.

"Odvojili su ga na detaljan fizički pregled i ustanovili da se u patikama nalazi kilogram i četristo grama kokaina", rekao je Đurović.

Stručnjaci ukazuju i na činjenicu da je Srbija tranzitno područje i da se trideset odsto kokaina, uglavnom razblaženog i lošeg kvaliteta, zadržava u našoj zemlji. U borbu protiv te pošasti neophodno je uključiti sve strukture društva.

Direktor Kriminološkog instituta Dušan Davidović smatra da još uvek u našem društvu postoji svest o tome da je jedino policija ta koja se bavi borbom protiv kriminala.

"Ono što ostaje kao zadatak jeste organizovanje društva na prevenciji narkomanije, na stranu prevencija proizvodnje i trgovine drogom koja naročito ide sa Kosova", rekao je Davidović.

Prekookeanske veze narko-dilera iz Južne Amerike i Srbije uspostavljene su devedesetih godina prošlog veka. Iz Južne Amerike, kokain u našu zemlju stiže vazdušnim putem, a iz Evrope, brodovima preko luka u Španiji, Italiji, Crnoj Gori i Albaniji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом