субота, 19.12.2015, 19:30 -> 23:53
Извор: РТС
Koliko su predajnici na zgradama štetni po zdravlje?
Predajnici mobilne telefonije postavljeni su na stambenim zgradama i ustanovama, čak i na fakultetima. Tako su studenti i zaposleni na Matematičkom fakultetu zatražili da se svi predajnici sa te zgrade uklone. Nadležni, međutim, tvrde da su postavljeni po propisima.
Studenti i zaposleni na Matematičkom fakultetu zatražili su da se svi predajnici sa te zgrade uklone u roku od 30 dana. Sa zgrade Fakulteta političkih nauka su na zahtev studenata i profesora već uklonjeni.
Predajnici za mobilne telefone su i na krovu zgrade Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu, neposredno pored učionica.
"Same antene ne bi trebalo da su neposredno štetne za osobe koje se nalaze neposredno ispod. Činjenica je da tih antena ima na sve strane, širom grada, širom države i činjenica je da niko ozbiljno nije vršio merenja. Može da se desi da je u nekim tačkama intenzitet zračenja veći od nekakvog dozvoljenog", kaže profesor dr Ivan Dojčinović sa Fizičkog fakulteta.
Reč je o nejonizujućem zračenju koje imaju i kućni aparati – fen za kosu, pegla, mikrotalasna pećnica...
"Ukoliko ima opasnosti od kućnih uređaja onda ima opasnosti i od korišćenja baznih stanica. Da je to tako one se zaista ne bi mogle ni koristiti. Postoje, naravno, određeni zakoni i procedure koje se moraju ispoštovati i u tom smislu ono što je štetno i opasno čak po ljudsko zdravlje ne bi moglo ni biti u primeni", objašnjava državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
Zakon o zaštiti od nejonizujućih zračenja donet je 2009. godine, na osnovu Direktive EU o izlaganju elektromagnetnim poljima. Od tada nijedan predajnik nije postavljen bez procene uticaja na životnu sredinu.
"Ta direktiva pokazuje da postoje određene granične referentne vrednosti gde oni smatraju da ne mogu da izazovu štetne posledice. Ali to je generalni zaključak. Pojedinačno – oprezan pristup znači da maksimalno izbegavamo koliko je moguće izlaganje tome", ističe Slaviša Simić iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Preporuka je da se predajnici ne postavljaju u stambenim zonama, pored škola, vrtića, bolnica i dečjih igrališta.
"Rizik opada sa kvadratom rastojanja. Bezbedna distanca je sa minimalnim nekim radijusom od 400 do 500 metara", kaže prim. dr Radomir Kovačević sa Instituta za medicinu rada i radiološku zaštitu Srbije.
Stručnjaci upozoravaju da i mobilne telefone treba koristiti što manje. To posebno važi za decu.
"Postoje brojni dokazi da ostavljaju posledice na živoj ćeliji i to prvo preko genetičkog materijala a onda preko somatskih ćelija rezultujući najtežim oboljenjima kao što su maligne bolesti", ističe dr Kovačević.
Prema podacima RATELA u Srbiji je registrovano 9.340.000 korisnika mobilnih telefona. Mobilnim operatorima izdate su dozvole za korišćenje radio-frekvencija za oko 15.000 baznih radio-stanica u Srbiji, a samo na području Beograda ima ih 4.500.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар