Читај ми!

Kralj Alek­san­dar pla­tio skulpturu "Maj­ka Hr­va­ta"

Beogradska "Politika" objavila je dokumenta koja pokazuju da je kralj Aleksandar isplatio honorar Ivanu Meštroviću za skulpturu "Majka Hrvata".

U Arhivu Jugoslavije u fascikli 152 čuvaju se računi koji potvrđuju da je Ivan Meštrović dobio honorar za izradu skulpture koja se nalazi u kompleksu Belog dvora.

Kralj Aleksandar Prvi Karađorđević platio je skulpturu "Majka Hrvata", poznatu i pod imenom "Povijest Hrvatske" Ivana Meštrovića, koja se nalazi ispred Belog dvora.

Arhiv Jugoslavije juče je poslao Politici skenirani račun da su kraljeve obaveze prema autoru Ivanu Meštroviću namirene.

Uz odobrenje Miladina Miloševića, direktora Arhiva Jugoslavije, juče su iz Arhiva poslali rešenje Dvora Nj. k. v, datirano 9. maja 1934, u kom piše:

"Rešenje da se iz blagajne Njegovog Veličanstva Kralja isplati g. Ivanu Meštroviću, akademskom skulptoru, 200.000 dinara na ime honorara za kip ‘Povijest Hrvatske̕  i 55.145 dinara na ime troškova za prevoz i izradu kipa ‘Povijest Hrvatske‘."

Politika je iz Arhiva dobila i račun Narodne banke Kraljevine Jugoslavije iz 12. maja 1934. godine.

"Danas ste nam položili za isplatu po telegramskom naređenju gospodinu Ivanu Meštroviću preko naše filijale u Zagrebu 255,145 dinara, plus provizija 153 dinara, i telefonski troškovi 25 dinara. Ukupno 255,323 dinara", piše u tom dokumentu.

Zagrebački Globus preneo je ranije najavu gradonačelnice Knina Josipe Rimac da će prvi potez gradske uprave, nakon obeležavanja godišnjice vojno-policijske akcije "Oluja", biti da zvanični Zagreb od Srbije zatraži vraćanje skulpture "Povijest Hrvata" Ivana Meštrovića.

To je u hrvatskim medijima otvorilo pitanje da li je to umetničko delo plaćeno autoru.

Reč je o skulpturi sa likom Meštrovićeve majke Marte, koja se odnedavno nalazi i na biometrijskim putnim ispravama Hrvatske.

Skulptura dimenzija 179 x 146 x 96 centimetara nastala je 1933, a nalazi se u okviru kompleksa Kraljevskog dvora na Dedinju.

Kustos Dvora Jana Vujnović izjavila je za Globus da je skulptura plaćena velikom svotom novca i da o tome postoji dokumentacija, odnosno računi koji se čuvaju u Arhivu Jugoslavije.

Hrvatski nedeljnik je, međutim, zaključio da priča o ovoj skulpturi "nije jednostavna" jer su, navodno, sačuvana dva Meštrovićeva pisma Mihovilu Abramiću, tadašnjem direktoru Arheološkog muzeja u Splitu, iz 1953. godine, u kojem mu "sugeriše da se zauzme da skulptura iz Beograda bude prenesena u Split".

Globus je iz toga izveo zaključak  da skulputra nije plaćena, a Andro Krstulović Opara, višegodišnji direktor Muzeja Ivana Meštrovića, sada savetnik predsednice Hrvatske, takođe je bio uveren da kralj Aleksandar skulpturu nije platio.

Kakav će stav Zagreba po tom pitanju biti posle objavljivanja domumenata u Politici ostaje da se vidi.

Број коментара 26

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 08. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом