Kubanske vakcine u Srbiji – nada za teško obolele

Kubanska vakcina nije čudotvorni lek i još nije registrovana ni u jednoj evropskoj zemlji, ali je ipak pomogla mnogim pacijentima obolelim od raka pluća. Uskoro stiže u Srbiju, a ovde bi mogla i da se proizvodi.

Dogovor o saradnji u toj oblasti, koji je srpska delegacija postigla tokom posete Kubi, obradovala je pacijente, lekare i zaposlene u Institutu "Torlak", koji bi tom saradnjom ponovo mogao da dobije mesto koje zaslužuje.

U nastojanju da obezbede saradnju u oblasti zdravstva, prethodnih godina na Kubi su bili ministri Tomica Milosavljević i Slavica Đukić Dejanović. Ovoga puta, posle posete koju je predvodio predsednik Republike, dogovorena je važna saradnja.

U najkraćem mogućem roku, a uz poštovanje neophodne procedure, na srpskom tržištu naći će se kubanski lek za dijabetično stopalo – za zarastanje rana, i dugo očekivana vakcina koja pomaže obolelima od raka pluća.

"Dogovorili smo se ne samo da se taj lek koristi ovde nego da zajedno krenemo i da možda proizvodimo neke druge lekove u Srbiji. To je naš cilj i da uz pomoć njihovog i našeg iskustva napravimo možda nešto novo i da budemo konkurentni u Evropi i svetu. Mislim da je to veliki pomak i naša istorijska šansa", rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar. 

Vera Stoiljković, direktorka Instituta za imunologiju i virusologiju "Torlak", kaže da imamo ljude sa iskustvom i znanjem, raspolažemo kapacitetima u proizvodnji vakcina stručnim kadrom i opremom i da su spremni za međunarodnu saradnju. 

Dogovorena je direktna saradnja dve zemlje, bez posrednika za uvoz vakcine, ali će svi detalji biti poznati za dve-tri nedelje. U više od deset evropskih zemalja, a na zahtev Evropske agencije za lekove, ta vakcina već se klinički ispituje.

"Bitno je da što pre krenemo u tu proceduru, i iz tog razloga će naša delacija za 10 dana biti tamo", kaže Lončar.

Jedan broj pacijenata u Srbiji već je koristio tu vakcinu. Međutim, davana im je mimo propisa jer kod nas još nije registrovana. Mnogi su odlazili i na Kubu jer im je njihova vakcina protiv raka pluća bila jedina nada.

Vladimir Kovčin, onkolog u KBC "Bežanijska kosa", kaže da ne zna kako su i koliko dugo pacijenti koristili vakcinu, koju su sami nabavljali, tako da nema podatke da bi se njima baratalo.

"Pacijenti se ili nisu redovno javljali ili su izbegavali da kažu da koriste tu vakcinu. Treba da prođe izvestan period kada se taj lek rutinski koristi i onda ćemo imati prave rezultate", kaže profesor dr Kovčin.

Odgovarajući na pitanje ko bi mogao da uzima vakcinu, Kovčin kaže da su to pacijenti koji su oboleli od karcinoma pluća, koji imaju određene receptore na površini malignih ćelija na koje bi, teoretski, ta vakcina mogla da deluje. 

Terapija sada košta oko 6.000 evra. Lek koji može da produži život, pacijent prima u četiri doze  – u oba ramena i oba kuka. Isti postupak ponavlja se posle 14 dana, potom još tri puta na četrnaest dana, a onda po dogovoru s lekarom.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом