недеља, 26.04.2015, 19:30 -> 19:40
Nova specijalna jedinica u policiji
Ove godine srpska policija će dobiti novu specijalnu jedinicu. Nju će činiti najbolji pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice, Protivterorističke jedinice i drugi policajci koji budu ispunili kriterijume.
Stručnjaci kažu da će se time uštedeti, ali upozoravaju da se mora jasno razgraničiti polje delovanja nove jedinice kako ne bi došlo do preklapanja sa poslovima, na primer sa Žandarmerijom. U teoriji nova jedinica, a u stroju jedna manje.
Kriminalcima i teroristima to će biti briga više jer će, prema najavama iz MUP-a, u novu jedinicu ući samo oni koji ispune visoke zahteve, psihički i fizički spremni, tačno određenih godina i spremni da odgovore na izazove.
Biće zadržan naziv Specijalna antiteroristička jednica jer ta formacija ima dužu tradiciju od Protivterorističke organizacije.
Savetnik ministra unutrašnjih poslova Aleksandar Živković objašnjava da će nova jedinica preuzeti najbolja sredstva iz obe specijalne jedinice. "Pripadnici SAJ-a i PTJ-a koji ne budu ispunili uslove biće raspoređeni u druge organizacione jedinice unutrašnjih poslova, a deo njih koji ispunjava uslove za zasluženu penziju biće penzionisan", dodaje Živković.
Jedinica će postati operativna u toku godine. Posle usvajanja Zakona o policiji i podzakonskih akata biće definisane i njene nadležnosti.
Prema važećim propisima, u opisu posla SAJ-a i PTJ-a su, pored ostalog, borba protiv terorizma, rešavanje talačkih situacija, hapšenje kriminalaca, preventivna antiteroristička delatnost.
"Specijalna jedinica se nacrtom zakona nalazi u direkciji policije i ona će biti angažovana na predlog rukovodioca organizacione jedinice direkcije policije uz prethodno odobrenje direktora policije i saglasnost ministra unutrašnjih poslova", kaže savetnik ministra unutrašnjih poslova.
U MUP-u tvrde da će Žandarmerija ostati posebna formacija.
Preciznije odredbe o njenim nadležnostima s jedne i nadležnostima nove jedinice s druge strane jeste ono što nedostaje novom zakonu, veruju u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku.
"Ako se tačno reguliše koje su njihove nadležnosti onda nećemo imati sadašnju praksu da dolazi do preklapanja samih nadležnosti i onda koja će jedinica biti upućena na neki određeni zadatak. S druge strane, vrši se i različita obuka ljudi jer je ipak obuka za održavanje javnog reda drugačija od obuke za borbu protiv terorizma", kaže Saša Đorđević iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Od osnivanja 1978. godine do danas SAJ je nekoliko puta menjao naziv i unutrašnju organizaciju. Nadležni, međutim, kažu da će bez obzira na te izmene pripadnici SAJ-a i dalje biti vrhunski obučeni, opremljeni i spremni da reše najteže zadatke.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар