Privatni časovi ili dopunska nastava?

Svakog proleća pred roditeljima i učenicima ista dilema - kako se na što bolji način pripremiti za maturu, prijemne ispite, odnosno kako sa što boljim ocenama završiti razred. Oni koji koriste privatne časove, žale se da su oni sve veći teret za porodični budžet, ali da drugog izbora nema. Kao da svi zaboravljaju da je nastavnik obavezan da u školi drži i dodatnu i dopunsku nastavu.

Dodatna i pripremna nastava u školi, privatni časovi, sve to se intenzivno koristi tokom drugog polugođa. Ko ima finansijske mogućnosti, kombinuje.

"Što se tiče privatnih časova, uzimam radi redovne nastave i za prijemni časove iz matematike. Plaćam mesečno po 4.000 i za srpski i metematiku. Idem iz srpskog, engleskog, matematike, mada slabije iz prirodnih nauka, iz fizike nekada, hemije, ali sve vredi i mnogo znači", kažu učenici iz Beograda i Valjeva.

Da itekako ima potrebe za pripremnu nastavu, pokazuje primer škole "Sestre Ilić" u Valjevu. Zbog velikog odziva učenika, tu se i subotom organizuje nastava.

"Maltene cela odeljenja dolaze na te časove. Što je dosta iznenađujuće", kaže Miroslav Marković, nastavnik matematike u OŠ "Sestre Ilić", Valjevo.

"Međutim, ne mogu sva deca podjednako da savladaju to gradivo, pa neka moraju da uzimaju i privatne časove. I to je sve relativno. Sve je dosta skupo, neko može lako da izađe na kraj sa tim probelemima, a neko se snalazi kako zna i ume, pomaže sam ili na neki dugi način", kaže Biljana Backović, staratelj, Beograd.

Osnovci dvočas iz matematike plaćaju do 1.500 dinara, a iz jezika do 1.200. Srednjoškolci i studenti za dvočas daju 1.500 dinara, dvoje u grupi plaća 2.500, troje 3.000, a ukoliko je veća grupa, pojedinac daje 800 dinara.

"Uglavnom naši vršnjaci idu na privatne časove i da je njima to mnogo potrebno, jer može se reći da oni toliko i ne rade u školi i da možda i nije tolika krivica profesora kada sami đaci ne obraćaju toliko pažnju na gradivo", "Imamo dodatnu nastavu, program priprema za takmičenja, a tako i za prijemni na fakultet, tako da nije neophodno da uzimam privatne časove", kažu gimanzijalci iz Kruševca.

Svaki nastavnik ima, po planu, dodatnu i dopunsku nastavu koju treba da realizuje, pa sve ostaje na dogovoru između profesora, roditelja i učenika.

"Generalno, meni je žao, hajde tako da kažem, narod je izgubio poverenje u školu i ono što odgovorno tvrdim, mislim da nijedna škola, ni nijedan nastavnik ne bi odbio dete koje traži dodatnu ili dopunsku nastavu, ukoliko mu je to potrebno", kaže Zlatko Grušanović, direktor OŠ Vuk Karadžić, Beograd.

A na dopunske časove u školi se, kažu profesori, uglavnom dolazi tek pri kraju godine, kada drugog izlaza nema.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом