понедељак, 22.09.2008, 19:22 -> 20:31
Špric, igla i HIV
U Srbiji živi oko 18.000 injektirajućih korisnika droga, procenjuju stručnjaci na osnovu rezultata istraživanja učestalosti HIV infekcije i rizičnog ponašanja kod grupa sa povećanim rizikom sticanja tog virusa koje je sprovelo Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović-Batut".
Istraživanje u kome je učestovalo 3.778 ispitanika iz Beograda, Niša i Novog Sada, sprovedeno je od novembra prošle do maja ove godine, a kompletna epidemiološka slika biće poznata nakon još dva kruga istraživanja koja su planirana za 2009. i 2011. godinu.
Istraživanje je obuhvatilo injektirajuće korisnike droga, "seksualne radnice", muškarce koji seksualno opšte sa muškarcima, mlade Rome, decu u institucionalnom smeštaju, osobe na izdržavanju zavodskih sankcija, kao i osobe koje žive sa HIV-om.
Usmeravanje istraživanja ne znači da se HIV dovodi u vezu samo sa tim grupama, već da su to društveno marginalizovane grupe koje zahtevaju posebnu pažnju svih institucija koje se ovim problemom bave.
Rezultati istraživanja poslužiće kao osnova za praćenje i planiranje preventivnih aktivnosti u populacijama pod posebnim rizikom, to jest, na osnovu tih podataka biće kreirani preventivni programi za osetljive grupe.
Više od polovine anketiranih u Beogradu, drogu uzima svakodnevno dok je u drugim većim gradovima stanje nešto bolje, u Novom Sadu 30, a u Nišu 25 odsto .
Prosečan uzrast u kom korisnici drogu počinju da ubrizgavaju je 21 godina, a većina intravenoznih korisnika droge upotrebljava sterilni pribor, mada je ta pojava češća kod mlađih i bolje obrazovanih korisnika.
U Srbiji je u poslednjih nekoliko godina aktivizirana borba protiv HIV-a, te je 2005. godine usvojena Nacionalna strategija za borbu protiv HIV/Side, 2006. godine osnovana je Nacionalna kancelarija za HIV/Sidu, a prošireni su i kapaciteti za tretman, negu i lečenje osoba koje žive sa HIV-om u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Tek svaki deseti korisnik u Beogradu bio je obuhvaćen preventivnim programima koji podrazumevaju nabavku sterilnog pribora i podelu kondoma u okviru programa smanjenja štete, a još manje u drugim gradovima.
HIV odeljenje na Infektivnoj klinici u Beogradu je renovirano, obezbeđena je antiretroviralna terapija (HAART) koja je u potpunosti finansirana sredstvima Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, za koju su u 2006. godini izdvojena sredstva u iznosu od oko 2,3 miliona evra, dok je za sledeću godinu predviđeno oko tri miliona evra.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар