среда, 11.06.2014, 08:00 -> 08:56
Potrebne potvrde o ispravnosti hrane
Posle poplava, voće i povrće na pijacama dodatno se kontroliše, a slično je i sa velikim trgovinskim lancima. Pored sistema HASAP, trgovci traže i dodatne garancije dobavljača, kako bi u ponudi imali ispravnu i zdravstveno bezbednu robu.
Sistem HASAP omogućava prepoznavanje mikrobioloških, hemijskih i fizičkih opasnosti za zdravlje potrošača.
Poljoprivredni proizvodi na beogradskim pijacama redovno se kontrolišu, a sada su kontrole posebno pojačane. Stručnjaci kažu da je pri izboru voća i povrća važno da je plod ceo, da nije oštećen, da boja nije promenjena i da nema znakova truljenja.
Zorica Jovanovski iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" savetuje što duže ispiranje.
"Čak neke vrste voća i povrća da stoje i odstoje u vodi jer time, ako je zagađeno smanjujemo koncentraciju patogenih mikroorganizama. Ako je zagađeno pesticidima, metalima - isto tim načinom smanjujemo koncentraciju svih tih kontaminenata u voću i povrću", objašnjava Jovanovska.
Kako bi se prodavala roba na pijacama glavnog grada, potrebni su i posebni uslovi.
Zamenik direktora JKP "Gradske pijace" Beograd Saša Rokvić ističe da su prodavci dužni da od lokalne samouprave donesu potvrde da je roba zdrava i odakle potiče.
"Sledeći potez ako se nađe da roba koja se prodaje na pijaci nije zdrava - da ću tražiti da svaka roba koja se iznese na pijacu, da svaki prodavac radi kontrolu u Institutu 'Batut', inače neće biti dozvoljena prodaja na pijaci", kaže Rokvić.
Trgovci kažu da mušterije sve češće pitaju odakle roba dolazi.
Veliki trgovinski lanci posebno su se organizovali, jer imaju prodajnu mrežu širom Srbije.
Ivana Komnenović, tehnolog iz "Merkator-S", kaže da proizvođači koji isporučuju voće i povrće izjavama garantuju da isporučeni proizvodi nisu bili u dodiru sa vodom iz poplavnog talasa.
"Proizvođačima sa kojima sarađujemo, a koji se nalaze u poplavnom području, data je preporuka da rade dodatne analize bezbednosti hrane", kaže Komnenovićeva.
Bezbednost i ispravnost hrane su na listi prioriteta.
"Voće i povrće koje se prodaje u našim prodavnicama ne dolazi sa područja ugroženih poplavama", kaže Martina Petrović iz kompanije "Delez Srbija".
"Da bi dobavljači počeli da dostavljaju robu moraju da dostave i adekvatne hemijske, mikrobiološke i fizičke analize proizvoda. Kao dodatnu preventivnu meru od svih dobavljača tražimo i analize vode kojom se tretira voće i povrće", rekla je Petrovićeva.
Kako saznajemo, sve nadležne službe pojačano rade. Na potrošače se apeluje da hranu kupuju isključivo na legalnim prodajnim mestima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар