Читај ми!

Koje su najčešće pritužbe pacijenata

Građani su do sada savetnicima za zaštitu prava pacijenta podneli 283 prigovora. Najviše pritužbi je na dostupnost zdravstvene zaštite, dugo čekanje na pregled, neblagovremenu i nekvalitetnu zdravstvenu zaštitu, neljubazno ponašanje, nedostatak informacija.

Savetnici za zaštitu prava pacijenata počeli su sa radom 1. decembra prošle godine i do sada je bilo 283 prigovora nezadovoljnih pacijenata, a od tog broja 40 odsto je bilo osnovano, rečeno je na seminaru o primeni zakona o pravima pacijenata.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Periša Simonović naglasio je na skupu "Primena zakona o pravima pacijenata" da su tokom dvomesečnog rada savetnika građani prepoznali njihovu ulogu u zdravstvenom sistemu.

"Kada se pogleda struktura tih prigovora oni se najviše odnose na domove zdravlja i dostupnost zdravstvene zaštite, a da je u drugom planu dostupnost zdravstvene zaštite na bolničkom nivou", rekao je Simonović.

Simonović je dodao da pravni savetnici predstavljaju bivše zaštitnike pacijentovih prava, a koji se prema novom zakonu o pravima pacijenata izmešteni u jedinice lokalne samouprave.

Savetnica ministarke zdravlja Radmila Ivanek naglasila je da građani mogu da se žale na tretman u državnim zdravstvenim ustanovama, ali i na lekare u privatnoj praksi.

Pritužbe se, kako kaže, mogu slati telefonom ili elektronskom poštom, mogu je podneti pacijenti ili njihovi zastupnici.

Najviše pritužbi građana bilo je na dostupnost zdravstvene zaštite, dugo čekanje na pregled, neblagovremenu i nekvalitetnu zdravstvenu zaštitu, neljubazno ponašanje, nedostatak informacija.

Savetnici za zaštitu prava pacijenata formirani su u 142 lokalne samouprave, reč je o pravnicima koji imaju najmanje pet godina radnog iskustva, koji sede u opštinama i zaduženi su da rešavaju pritužbe građana iz domena zdravstvene zaštite.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 26. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом